Jarní alergie: plný nos a nařčení ze sexismu. Co stojí za pylovou epidemií?

Žluté střechy, žluté fasády, žluté peklo. Když se okrasným dřevinám vyvede sezóna, dodají fádnímu vyznění každého města hezký filtr. Pylovými částečkami, které potrápí každého alergika. Než se do toho zase naplno pustí třicetiletí pamětníci, aby vám vysvětlili, že za to může klimatická změna nebo premiér z Agrofertu, podívejme se ještě na jedno z možných originálních vysvětlení. Můžeme si za to sami! Co je velkou příčinou jarní alergie?

Když se z obyčejné věci stane problém

Ztráta kontaktu s realitou je u lidí postupný proces. Ještě před třiceti lety všichni víceméně chápali, že listnaté stromy na podzim přichází o listí. Které pak zanáší chodníky, trávníky, ucpává okapy a kanály. Jenže už tehdy tuhle podzimní libůstku stromů lidé v takzvaně vyspělém světě považovali za děsnou katastrofu a snažili se jí všemožně zamezit. Ke slovu přišla pila a s ní dost razantní nahrazení opadavých stromů, znečišťujících města. Jejich místo zabraly vytrvalé stálezelené jehličnany. Zdůvodňovalo se to všelijak. Třeba tím, že lépe snáší znečištěné ovzduší měst. Jenže to má jeden háček.

Podzimní listí už radost nedělá

Nestalo se tak nutně všude, ale ve světě městské zeleně byl tenhle pichlavě jehličnatý trend jasně patrný. Tam, kde se měla výsadba listnáčů udržet, se v návaznosti dopředu počítalo s tím, aby stromy dělaly co nejméně nepořádku. Tedy, aby ke spadanému listí na zemi ještě drze nepřihazovaly vlastní plody. Všemožné oříšky a vrtulky. Jak toho dosáhnout? Jednoduše: stromy se nebudou rozmnožovat a mít plody, pokud si ve městech ponecháme jen rostliny jednoho pohlaví. A volba pohotově padla na samčí exempláře.

Jednopohlavní trable

Proto se to někdy nazývá botanický sexismus. Protože vlastně neexistoval dobrý důvod, proč si nevybrat zrovna samičí rostliny. A teď, po pár desetiletích, začínáme hromadně sklízet plody tohoto počinu. Vlastně plody ne… jen pyl, který teď ve velkém produkují nyní už dospělé samčí rostliny ve snaze rozmnožit se.

A protože ve městech jiné než samčí rostliny moc k vidění nejsou, můžeme se těšit na příhodný žlutý filtr po celou pylovou sezónu. Která je tu a tam intenzivnější, protože jehličnany to ve velkém vysypou jednou za pár let. Jarní alergie tak propukají v maximální síle. Vysvětlení je prosté: můžeme si za to sami.

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.