Bazén nebo koupací jezírko. Kterou variantu si vybrat a proč

Češi jsou národem vodomilů. Svědčí o tom každoroční statistiky, které potvrzují množství zakoupených bazénů na jednoho obyvatele. Vedle bazénu ale v posledních letech vzrostl zájem o koupací jezírko. Pro koho je která varianta a jak se správně rozhodnout, pokud toužíte po koupacím prostoru na vaší zahradě?

Ne každá zahrada snese každé řešení

Vždy záleží na celkovém vzhledu a typu prostoru, kam bazén nebo jezírko přijde. Tady je to především otázkou citu. Pokud nemáte jasno, ke kterému řešení se přikloníte, pak si zkuste představit, jak bude na vaší zahradě vypadat ta která varianta. Nadzemní bazén je spíše dočasnou variantou na několik sezón. Na koupání pro děti je ovšem jak dělaný. Pokud chcete, aby nenarušoval estetický dojem ze zahrady, umístěte jej mimo hlavní pohledové linie.

Řešení zabudovaného bazénu je sice finančně náročnější, ale esteticky přirozenější. Důležité je sjednotit zejména materiály, tvary a barvy. Odborníci proto doporučují pro plochu kolem bazénu použít stejný materiál, jako na zpevněné cesty nebo terasu domu, přičemž tvar bazénu by měl ladit s liniemi zahrady. Stejně tak by i koupací jezírko mělo být do zahrady umístěné tak, aby vypadalo přirozeně. Přírodní a zaoblené břehy budou lichotit volně řešeným zahradám, kde je možné udělat i různé terénní úpravy a nechat tak vyniknout třeba vodním kaskádám.

Bazén nebo koupací jezírko
zdroj: 123RF

Finanční náročnost

Určitě vás bude zajímat v první řadě finanční náročnost vybraného řešení. Stavba a pořízení kvalitního bazénu vás nevyjde výrazně dráž než koupací jezírko. Cenu zemních prací určuje velikost, tvar a hloubka vodní plochy. Pokud volíte skelet, je u bazénu a jezírka také téměř srovnatelný. Záleží na materiálu. Cenově se mohou řešení lišit podle zvolené technologie použité k čištění vody.

I koupací jezírko je potřeba čistit

Existuje mylná představa, že je jezírko samočistící, pokud do něj vysadíme vhodné rostliny. Jenže ani koupací jezírko se bez techniky neobejde. Rozdíl je také v tom, že se bazén na zimu vypouští a na jaře opět napouští, zatímco jezírko se napouští pouze jednou a voda se v něm již nevyměňuje. Pokud je horké léto, je třeba do jezírka nějakou vodu tu a tam připustit, neboť dochází k velkému odpařování vody.

Bazén nebo koupací jezírko
zdroj: 123RF

Čistota vody může vyjít draho u obou variant

Když už jsme nakousli téma čistoty vody, tak se u něj chvíli ještě zdržíme. Aby byla voda v bazénu nebo v jezírku průzračná, je třeba nejen čistící technika, ale i nějaká ta naše energie. Bazén se musí pravidelně mechanicky vysávat, kvůli řasám a usazeninám. K čištění je třeba i bazénová chemie. Je pravdou, že nároky na čistotu vody v koupacím jezírku bývají nižší, ale i tak, pokud se v něm chcete koupat pravidelně, je třeba nějaké úsilí vyvinout. Proto se i jezírko běžně mechanicky čistí.

Co mechanicky nezničíte, jsou škodlivé mikroorganismy. V bazénu je zlikviduje chemie, se kterou to ovšem rozhodně nepřehánějte, aby nedošlo ke kožním reakcím na chlor, měď, stříbro nebo kyslík. U jezírka se k čištění požívá přírodní kyslík z kaskád nebo jiných umístěných vodních prvků a také vzduchovací technika. Další variantou je jezírko biologicky čistit s pomocí vodních a bahenních rostlin. Existují také přípravky podporující užitečné mikroorganismy, díky nimž se voda pročistí. K čištění bazénu nebo jezírka se využívá i UV lampa.

Váš životní styl rozhoduje

Jaké řešení zvolíte, zda bazén nebo jezírko, závisí hodně nejen na typu zahrady, ale i na vašem životním stylu a prioritách. Vaše vybrané řešení by vám mělo přinést více radosti než starostí. Pokud si stále nevíte rady, neváhejte se obrátit na odborníky a ještě s nimi jednotlivá řešení proberte. Pořízení bazénu i jezírka není zrovna levnou záležitostí a málokomu by se chtělo své rozhodnutí následně měnit.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.