Dům z 3D tiskárny bude mít brzy bráchu. Prvoka si můžete pronajmout

Dům z 3D tiskárny už není cizí pojem ani v Česku. Jeden u nás už stojí a jmenuje se Prvok. Je dokonce plovoucí, což z něj činí světový unikát. Pyšní se ovšem mnoha dalšími zvláštnostmi, které z něj dělají stavbu hodnou obdivu i návštěvy. Jeho autoři už nyní pracují na jeho “bráškovi”. Jak se vám líbí?

Nádherný výhled na Karlův most

Než se dostaneme ke konkrétním výjimečnostem stavby, o kterých stojí za to se zmínit, začneme jedinečností místa, kde byl Prvok usazen v době, kdy spatřil světlo světa. Své dočasné působiště totiž našel na pontonu na Vltavě, vedle Střeleckého ostrova. A řekněme si na rovinu, kdo dnes může říci, že se z kuchyně mohl oknem ve tvaru elipsy podívat na skvost staré Prahy – Národní divadlo, a ze sprchy pak pozorovat legendární Karlův most. Prvok, se tímhle rozhodně pyšnit mohl, v létě tohoto roku. A jeho autoři, Ladislav a Michal Trpákovi ze studia Scoolpt, na to byli právem pyšní. Před pár dny našel své nové místo a bude možné si ho pronajmout na noc.

Druhok dům z 3D tiskárny
zdroj: Scoolpt

Baterie za milion

Zatímco se můžeme v domě kochat nejrůznějšími vychytávkami a originálními prvky, pravoúhlé stěny zde rozhodně nenajdeme. Prostory mají dispozici 2 + kk a rozlohu 43 metrů čtverečních. Narazíte zde na pravé české designové originály. Jak už bylo řečeno, skelet domu vznikl díky 3D tisku. Jako materiál posloužil speciální beton. Dokonce i samotná vodovodní baterie v koupelně je dílem 3D tiskárny. Místo speciálního betonu však byl na její výrobu použit práškový titan. Zajímavá je také její cenovka, neboť ta se jen tak u vodovodní baterie nevidí, a to jeden milion korun.

Ačkoli se už přihlásili vážní zájemci o podobný dům a autoři hovoří s nadsázkou o možné sériové výrobě v budoucnu, tento dům rozhodně zůstane unikátem, stejně jako jeho cena. Interiér totiž skrývá mnoho exkluzivních materiálů. Například v koupelně najdete koupelnovou desku s umyvadlem, která je ze subfosilního dubu starého šest tisíc let, vytěženého na Ostravsku. Ze stejného materiálu jsou i kuchyňské police, které vznikly z 220 tisíc proužků slepené subfosilní dýhy. Povídat by se dalo o každém malém detailu. Ale bude lepší, když se přijdete podívat sami.

Co bude s Prvokem a “Druhokem”?

Na novém místě si Prvoka můžete nejen prohlédnout, ale i vyzkoušet. Tedy přesněji řečeno zaplatit si jeho pronájem na noc a užít si ho na vlastní kůži včetně úžasných výhledů. Pronájem vyjde na několik tisíc korun. A teď k druhému “sourozenci”. První verze domu vyšla přibližně na 10 milionů korun, což je částka, kterou by za relativně malé bydlení vhodné nanejvýše pro dvě osoby byl ochoten dát jen málokdo. Autoři proto zasedli ke stolu a dali se do tvoření levnější varianty. Jaká bude?

Druhok dům z 3D tiskárny
zdroj: Scoolpt

„Díky Prvokovi, který byl originál, jsme už zmapovali procesy i ověřili pracnost postupů, respektive nepotřebu některých subdodávek. Měníme způsob zhotovení středové části, nahrazujeme vstupní eliptické dveře a střední okna za obdélníkové. Vybavení interiéru již není v luxusní designové verzi, ale spíše v užitné a jednodušší. Elektro není chytré, ale standardní, a tak dále,“ řekl pro média Ladislav Trpák, jeden z autorů a člen týmu studia Scoolpt. Na výsledek se už teď moc těšíme.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.