Japandi styl vévodí letošním trendům v bydlení. Vytvoříte si ho snadno a levně

Skandinávie i Japonsko mají klidný a vyrovnaný přístup k životu. A tento klid se v novém trendu, který si vzal to nejlepší z každého, nádherně zrcadlí. Jednoduchost, čisté linie a láska k účelnému minimalismu – to je japandi. Zakomponovat jej do vlastní domácnosti vyžaduje jistou úctu – ke hmotě i k určitým pravidlům.

Japandi spojuje elegantní a jednoduché linie japonského stylu s tím nejlepším, co nabízí skandinávské bydlení. A právě tímto symbiotickým spojením vznikl i název tohoto nového bytového trendu, který se rychle zabydluje i u nás. Jste-li příznivci minimalistického pojetí bydlení, čistoty, snadné údržby a přírodních barev, pak si japandi jistě zamilujete už na první pohled.

Japandi: dokonalost v nedokonalosti

Něco jako dokonalost v našem světě vlastně neexistuje. Vždy záleží na vkusu a úhlu pohledu, odkud na onu věc či stiuaci nahlížíme. Doba se mění, a tak není divu, že se tyto změny projevují i skrze naše příbytky. Úžasné na japandi je to, že hledá krásu v nedokonalosti. A přesně v té je i krása tohoto světa. Dává přednost tomu, aby byl domov příjemný pro život, aby lákal k odpočinku a aby vnesl kus přírody do bytu či domu, ať už se nachází v centru metropole nebo kdekoli jinde. Použité materiály proto nemusí být dokonale propracované. Dřevo nemusí být nalakované a opracované, křesla nemusí ladit s pohovkou… Všechno tohle japandi snese.

wabi-sabi trend bydlení
Wabi-sabi trend. Zdroj: Connection by Finsa

Wabi-sabi filozofie

Jedním ze základních spojovacích prvků japandi je japonská filozofie wabi-sabi. Ta je inspirována Japonskem a buddhistickým učením. Nabídne vám úplně nový pohled na váš dům. Základním stavebním prvkem wabi-sabi je nedokonalost. A toho se dá využít úžasným a osvobozujícím způsobem při tvorbě interiéru. Můžete si dokonce dovolit použít i poškozené věci, které následně v kontextu celého interiéru budou vypadat skvěle a dají mu svůj nezapomenutelný ráz. Nenechte se mýlit, nejde o chaos. Vše tu má svůj smysl a jistý řád. 

Interiéry vytvořené s pomocí wabi-sabi působí uklidňujícím až meditativním dojmem. Zdá se, jako by se v takovém domově zastavil čas. Nikdo tu nespěchá a všechno je laděné do přírodních odstínů. Přednost tu má ruční práce. Při tvoření takového interiéru se dá hodně ušetřit, neboť základní filozofií wabi-sabi je vtisknout použitým věcem nový smysl a uplatnění. 

Skandinávská pohoda

Dalším důležitým spojovacím prvkem je skandinávská pohoda a útulnost. Když si představíte tohle vzájemné propojení, asi vás nepřekvapí, proč je japandi jedním z velkých trendů roku 2021.

Jak si zařídit interiér podle japandi

Pokud vás japandi nadchl, můžete se směle vrhnout do přetváření vlastního bydlení. Když budete vybírat nábytek, myslete hlavně na pohodlí. Starší kusy můžete upcyklovat. Nic nemusí úplně ladit, harmonii vytváří i různorodost. Stačí se rozhlédnout kolem sebe a pozorovat, jak (ne)dokonale a různorodě tvoří příroda. Zdá se vám, že něco postrádá harmonii?

Pohodlná pohovka a malé stolky

V domově, který se řídí japandi stylem, by neměla chybět pohovka a nízké konferenční stolky. Japonsko i Skandinávie fandí přírodním materiálům. Tady je tedy jasná definice. Dovolte proto vyniknout kráse kresby dřeva, nebojte se používat vlnu nebo len. Použijte skleněné doplňky. Vhodné je čiré, mléčné nebo černé. Na kovové doplňky ovšem zapomeňte. Ty v japandi nemají své místo. Milovníci industriálního stylu ho využijí více.

Střídmé barvy a hnědé odstíny

Barevné škále vévodí střídmost. Zapomeňte proto na křiklavé odstíny rudé, tmavě modrou nebo zářivě žlutou. Vhodné jsou jemné barvy, bílá, šedá, světle modrá a samozřejmě všechny odstíny hnědé. I když vsadíte na rozmanitost, nemělo by nic v interiéru příliš vyčnívat. Obecně dekorací by mělo být co nejméně. Jedna velká nebo výrazná bohatě stačí a upoutá dostatečně pozornost. V japandi není prostor ani pro rodinné fotografie nebo obrazy ve zlatých rámech, natož pak porcelánové figurky na policích apod. Tohle všechno můžete nahradit květinami nebo květinovými stěnami či obrazy.

Tak co, kdy začnete s přestavováním?

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.