Anakin Skywalker: proč se nestal členem Nejvyšší rady, i když byl mocný Jedi

Přestože byl jedním z nejmocnějších rytířů Jedi v univerzu Star Wars, předním zástupcům Rady řádu se nikdy nelíbila myšlenka, že by Anakin Skywalker usedl mezi nimi. Epizoda I – Skrytá hrozba ukázala malého Anakina, jak se na popud mistra Qui-Gon Jinna připojil k řádu. Ale i přes úspěšný trénink na hodnost Mistr Jedi nedosáhl. Když byl postaven před Nejvyšší radu, její hlavní lídři Yoda a Mace Windu byli proti jeho postupu.

Toto rozhodnutí se zdálo v rozporu s jeho dovednostmi a znalostmi. Anakin Skywalker byl vycvičen jako Jedi samotným Obi-Wanem Kenobim, ale i přes Yodovo požehnání a souhlas Rady nebyl tento krok členům řádu po chuti. Anakin tak nikdy nebyl plně přijat do jejich řad. Během Epizody II – Klony útočí opakovaně prokázal mistrovské ovládání Síly. Proč byla Rada přesto zásadně proti, aby se připojil?

Příliš starý na výcvik

V samotném Anakinovi viděli členové Rady něco, co jim vadilo. Jedi začíná trénovat v útlém věku a Anakin byl ve svých devíti letech pro začátek výcviku už příliš starý. Stačil si vytvořit silné pouto k matce, což je mezi mnišskými příslušníky řádu Jedi zakázáno. Rada toto pouto viděla a cítila, že by vedlo k vytvoření nových vztahů mimo řád, jenž by nahradily ten, který ztratil. Nejmoudřejší mistři Jedi předpokládali, že ho toto připoutání ovlivní. Nakonec byla Anakinova láska k Padmé použita proti němu, aby přešel k temné straně síly.

Zakořeněný hněv

Než se připojil k řádu, měl navíc Anakin Skywalker mnoho negativních emocí. Byl vychován na Tatooine jako otrok a rychle pochopil, že se nemůže rozhodovat svobodně, natož následovat své sny. Rada v Anakinovi tuto zášť vycítila, přestože byl ještě dítě, a tento hněv byl hluboce zakořeněný, s potenciálem nadále růst. Právě hněv je palivem pro temnou stranu. Obavy Rady se poprvé proměnily ve skutečnost v Epizodě II, když Anakin po návratu na Tatooine vybil celý kmen Tuskenů, aby se pomstil.

Nástrojem temné strany

Nejvyšší rada Jedi se skládala z dvanácti členů a žádný z nich nepoznal život mimo řád. Ať už to bylo v pořádku nebo ne, byli nositelé tradice a dogmatu, které úspěšně řídily řád Jedi po celé generace. Přidání Anakina do Rady by tyto tradice porušilo a vyvolalo myšlenky na zpochybnění řádu. Kvůli neschopnosti opustit myšlenky na běžný život a skrytému hněvu Anakin Radě nikdy plně nedůvěřoval. Kdyby jeho výcvik začal dříve nebo žil v období Nejvyšší Republiky, měl šanci v Radě usednout jako Mistr Jedi. Rada ale nebyla připravena dogma změnit, čehož chytře využil Palpatine. V Pomstě sithů postavil Anakina do středu pozornosti a využil konzervativního pohledu Rady, aby v něm probudil neomezený hněv a následně rozbil řád Jedi.

Nevyhnutelný osud

Od počátku života měl Anakin Skywalker předurčeno, že se z něj stane Darth Vader. Qui-Gon Jinn tento fakt odmítl vidět kvůli své víře v pradávné proroctví Jedi. Obi-Wan Kenobi pak trénoval Anakina hlavně z úcty ke svému padlému mistrovi, zatímco Yoda a Mace Windu v něm od počátku cítili dotek temné strany. Dokonce i neobvyklé toky Síly způsobily, že Rada zpochybňovala Anakinův charakter. To samo o sobě stačilo na to, aby se v jejích očích nikdy nestal opravdovým mistrem, natož respektovaným členem Nejvyšší rady Jedi.

Podobné články

Nejoblíbenější

Skutečně dokážeme cítit pach strachu a dalších emocí?

Při komunikaci se spoléháme hlavně na jazyk a zrak. Jak podstatnou roli hraje u lidí nos a dokážeme pomocí čichu cítit strach?

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?