Anakin Skywalker: proč se nestal členem Nejvyšší rady, i když byl mocný Jedi

Přestože byl jedním z nejmocnějších rytířů Jedi v univerzu Star Wars, předním zástupcům Rady řádu se nikdy nelíbila myšlenka, že by Anakin Skywalker usedl mezi nimi. Epizoda I – Skrytá hrozba ukázala malého Anakina, jak se na popud mistra Qui-Gon Jinna připojil k řádu. Ale i přes úspěšný trénink na hodnost Mistr Jedi nedosáhl. Když byl postaven před Nejvyšší radu, její hlavní lídři Yoda a Mace Windu byli proti jeho postupu.

Toto rozhodnutí se zdálo v rozporu s jeho dovednostmi a znalostmi. Anakin Skywalker byl vycvičen jako Jedi samotným Obi-Wanem Kenobim, ale i přes Yodovo požehnání a souhlas Rady nebyl tento krok členům řádu po chuti. Anakin tak nikdy nebyl plně přijat do jejich řad. Během Epizody II – Klony útočí opakovaně prokázal mistrovské ovládání Síly. Proč byla Rada přesto zásadně proti, aby se připojil?

Příliš starý na výcvik

V samotném Anakinovi viděli členové Rady něco, co jim vadilo. Jedi začíná trénovat v útlém věku a Anakin byl ve svých devíti letech pro začátek výcviku už příliš starý. Stačil si vytvořit silné pouto k matce, což je mezi mnišskými příslušníky řádu Jedi zakázáno. Rada toto pouto viděla a cítila, že by vedlo k vytvoření nových vztahů mimo řád, jenž by nahradily ten, který ztratil. Nejmoudřejší mistři Jedi předpokládali, že ho toto připoutání ovlivní. Nakonec byla Anakinova láska k Padmé použita proti němu, aby přešel k temné straně síly.

Zakořeněný hněv

Než se připojil k řádu, měl navíc Anakin Skywalker mnoho negativních emocí. Byl vychován na Tatooine jako otrok a rychle pochopil, že se nemůže rozhodovat svobodně, natož následovat své sny. Rada v Anakinovi tuto zášť vycítila, přestože byl ještě dítě, a tento hněv byl hluboce zakořeněný, s potenciálem nadále růst. Právě hněv je palivem pro temnou stranu. Obavy Rady se poprvé proměnily ve skutečnost v Epizodě II, když Anakin po návratu na Tatooine vybil celý kmen Tuskenů, aby se pomstil.

Nástrojem temné strany

Nejvyšší rada Jedi se skládala z dvanácti členů a žádný z nich nepoznal život mimo řád. Ať už to bylo v pořádku nebo ne, byli nositelé tradice a dogmatu, které úspěšně řídily řád Jedi po celé generace. Přidání Anakina do Rady by tyto tradice porušilo a vyvolalo myšlenky na zpochybnění řádu. Kvůli neschopnosti opustit myšlenky na běžný život a skrytému hněvu Anakin Radě nikdy plně nedůvěřoval. Kdyby jeho výcvik začal dříve nebo žil v období Nejvyšší Republiky, měl šanci v Radě usednout jako Mistr Jedi. Rada ale nebyla připravena dogma změnit, čehož chytře využil Palpatine. V Pomstě sithů postavil Anakina do středu pozornosti a využil konzervativního pohledu Rady, aby v něm probudil neomezený hněv a následně rozbil řád Jedi.

Nevyhnutelný osud

Od počátku života měl Anakin Skywalker předurčeno, že se z něj stane Darth Vader. Qui-Gon Jinn tento fakt odmítl vidět kvůli své víře v pradávné proroctví Jedi. Obi-Wan Kenobi pak trénoval Anakina hlavně z úcty ke svému padlému mistrovi, zatímco Yoda a Mace Windu v něm od počátku cítili dotek temné strany. Dokonce i neobvyklé toky Síly způsobily, že Rada zpochybňovala Anakinův charakter. To samo o sobě stačilo na to, aby se v jejích očích nikdy nestal opravdovým mistrem, natož respektovaným členem Nejvyšší rady Jedi.

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?