Díky obrovskému rozpočtu a vlastní mytologii je zfilmovaná Duna velkým kasovním riskem. Aktuálně bude ale čelit ještě dalšímu riziku, kterým je pandemie koronaviru a následné celosvětové uzavírání kinosálů. Denis Villeneueve debutuje se svou adaptací sci-fi eposu Franka Herberta z roku 1965 už v prosinci. Trailer očekávání navýšil a naznačuje, že bude filmová vize stejná, jako zdrojový materiál. Hrají Josh Brolin, Javier Bardem, Jason Momoa, Stellan Skarsgård, Rebecca Ferguson, Dave Bautista nebo Oscar Isaac. Ale bude to v těchto podmínkách stačit na úspěch?
Nesnadný úkol
Filmaři bezpochyby doufají, že silné obsazení a věrné ztvárnění kultovního románu zajistí, že bude Duna 2020 fungovat lépe než adaptace Davida Lynche. Duna z roku 1984 nejen, že nevytáhla předpokládané zisky z pokladen, ale byla ve své době ukřižována kritiky. Tehdy příběh o meziplanetárním konfliktu s rozpočtem 40 milionů dolarů označovali jen za něco víc než chaos a nepořádek. Film nasbíral samozřejmě i své zaryté zastánce, ale teď má Denis Villeuneuve šanci dát Herbertově sci-fi velkou adaptaci, jakou si zaslouží. Není to vůbec snadný úkol, obzvlášť s románem, který je často popisován jako „nezfilmovatelný“.
Nad prosincovým vydáním Duny visí řada problémů, od pokračující pandemie po široké publikum, které má specifický vztah ke sci-fi eposům v kinech. Warner Bros. má tak v rukách potencionální katastrofu. Navzdory příslibu věrné adaptace Herbertovy předlohy bude Duna pro náročné diváky a bude obtížné oslovit obecné publikum, což je zkrátka bezpodmínečně nutné k tomu, aby snímek finančně uspěl.
Duna představuje riziko i za běžných podmínek
Duna zůstává letitou kultovní sci-fi s nedostatkem mainstreamového povědomí. První trailer je skutečně velkolepý, má patřičný rozsah a vzbudí pozornost, ale matoucí mytologii Duny nerozplétá. Láká na hvězdné obsazení, ale i tak zůstává pro běžného diváka matoucí. Lynchův film z roku 1984 dopadl v kinech katastrofálně a bylo to částečně i díky mnoha stejným problémům, kterým nyní čelí také nová adaptace.
Navíc je tu ještě velké varovné znamení. Týká se režisérovy předchozí práce, pokud jde o nepřístupné sci-fi filmy s ratingem R. Blade Runner 2049 sice sklidil kladné kritiky a mezi filmovými fanoušky byl přijat s úspěchem, ale z pokladen výdělky nevytáhl. Původní film se stal klasikou a vše, co zdánlivě u sequelu fungovalo v jeho prospěch, zkrátka nesklidilo potřebné ovoce. Blade Runner 2049 vytáhl 250 milionů dolarů při rozpočtu kolem 185 mil. dolarů. Je to signál, že široké publikum nemá zájem o pro ně neznámé složitější sci-fi, bez ohledu na rozpočet nebo fakt, že byl v hlavní roli Ryan Gosling.
Rozpočet se nedržel při zemi
Blade Runner 2049 stál příliš mnoho, než aby vydělal a dosáhl zisku, jaký Alcon Entertainment a Warner Bros. potřebovali. Duna s údajným rozpočtem 200 milionů dolarů bude čelit podobnému riziku, jako předchozí úsilí režiséra. Dokonce i přes hvězdné obsazení a fakt, že bude námět rozdělený do dvou filmů a udeří do pokladen dvakrát. Herec v hlavní roli, Timothée Chalamet, nebude stát tolik jako Gosling, ale stejně jako sága Blade Runner zůstává Duna pro běžného diváka záhadou. Film bude muset překonat spoustu překážek.
Pandemie si na kinech vybírá daň
Jako by tohle nestačilo, pokladny kin jsou v tuto chvíli stejně vyprahlé, jako planiny samotné planety Arrakis. COVID-19 uzavírá kina po celém světě a ochota diváků zajít na film je i během provozu daleko menší, než tomu bylo před pandemií. Situace na zlepšení je zatím stále v nedohlednu. Velkorozpočtové snímky jako No Time To Die, Wonder Woman 1984 nebo The Batman jsou posouvány, zatímco diváci stále váhají, jestli se za současné krize vydat na premiéru do kina.
Warneři doufali, že přivedou davy zpět do multiplexů s vysoce očekávaným akčním sci-fi thrillerem Tenet od věhlasného Christophera Nolana. Přestože film nebyl první, který měl v kinech premiéru od začátku pandemie, byl rozhodně tím největším. Tenet během prvního víkendu ve Spojených státech vydělal jen 20 milionů dolarů. To je možná největší otevírák během pandemie, ale pro film s rozpočtem 200 milionů dolarů je to velké zklamání. Pokud Nolan nedokázal za této krize zachránit kina se svým trhákem, mohla by se stát Duna – s mnohem méně známým režisérem a daleko menším rozruchem kolem uvedení – pro studia Warner Bros. a Legendary velkou katastrofou.
Může se Duna vyhnout finančnímu selhání?
Duna má v tuto chvíli stále stanovenou premiéru 18. prosince, ale vypadá to, že situace kolem Tenetu Warner Bros. vystrašila. Studio již oficiálně přesunulo Wonder Woman 1984 z plánované premiéry v říjnu na Štědrý den – pouhý týden poté, co by měla debutovat Duna. Většina kin ve Spojených státech je ale stále zavřených a diváci čekají, až se pandemie úplně uklidní. Je pravděpodobné, že Warner Bros. své velkorozpočtové projekty ještě oddálí. V opačném případě totiž s nejvyšší pravděpodobností Duna v pokladnách kin pohoří.
Filmu by také pomohlo snížení ratingu na PG-13, což u nás znamená od 12 let v doprovodu rodičů. Skalní fanoušci jsou samozřejmě nadšení, když projekt získá rating R (od 17 let), jenže u takto specifické sci-fi tento faktor brzdí zisk z pokladen, stejně jako u Blade Runner 2049. Duna zůstává velkým rizikem a pokud bude datum premiéry v prosinci 2020, nevypadá to se snímkem dobře. Filmové odvětví zažívá jedno z nejnáročnějších období své historie a vyhlídka na zisk Villeneuvova filmu je za těchto podmínek minimální.