Harry Potter: jak dostal Moody Harryho jméno do Ohnivého poháru

Ve čtvrtém díle ságy, nazvaném Harry Potter a Ohnivý pohár, změní Alastor „Pošuk“ Moody průběh Turnaje tří kouzelníků tím, že do losování přidá jméno dalšího konkurenta, kterým je samotný Harry. V roli Moodyho debutoval Brendan Gleeson (Statečné srdce, Na hraně zítřka) a jeho postava musela k tomuto kroku využít dobře organizovaný plán. Přestože sloužil Pošuk Moody jako klíčový hráč po zbytek série, během svého uvedení vlastně není sám sebou, protože se za něj celou dobu vydává jiná postava.

Pošuk Moody (Mad-Eye Moody) je legendární Bystrozor a člen původního Fénixova řádu. Před událostmi v knize/snímku Ohnivý pohár přijme místo učitele v Bradavicích. Albus Brumbál ho najme jako nového profesora Obrany proti černé magii, protože dobře ví, jak zručný je v této specifické metodě kouzel. Během prvního roku vyučování předmětu předvede Moody svým studentům tři Neodpustitelné kletby. Navíc připraví Harryho na Turnaj tří kouzelníků, jenže to je proto, že má postranní úmysly.

Dobře promyšlený plán

Lord Voldemort se potřebuje dostat k Harrymu, aby dokončil rituál, který by přivedl zpět jeho fyzické tělo Temného čaroděje. Tato příležitost závisí na účasti slavného studenta v Turnaji tří kouzelníků. Aby mohl proniknout do Bradavic a zmanipulovat Harryho, pověří Voldemort Smrtijeda jménem Barty Skrk Junior (Barty Crouch Jr.), který předtím utekl z Azkabanu. Bartymu se podaří unést Pošuka Moodyho a převtělit se do jeho podoby pomocí mnoholičného lektvaru. Může se tak volně procházet po Bradavicích a vymyslet plán, jak zařídit Harryho účast v Turnaji tří kouzelníků. Ale jak to Smrtijed provedl?

Harry Potter a Ohnivý pohár
zdroj: Warner Bros. Pictures

Turnaje tří kouzelníků se tradičně účastní jeden student z každé ze tří škol. Nikdo z této trojice šampionů nesmí být mladší, než 17 let, o což se stará kouzlo, které zavedl Brumbál. Navzdory těmto omezením je Harry Potter vyvolen jako čtvrtý reprezentant, když jeho jméno vyletí z Ohnivého poháru, který je využíván jako nestranný soudce k výběru soutěžících. Zatímco spolužáci a zaměstnanci školy věří, že dostal Harry své jméno do poháru sám, ve skutečnosti to byl Barty, převlečený za profesora Moodyho. Použil mocné kouzlo Confundus, aby zmátl Ohnivý pohár, který pak následně vybere Harryho jméno jako čtvrtého soutěžícího z blíže nespecifikované školy.

Skutečná inkarnace Voldemorta

Plán funguje a Harry pokračuje v soutěži proti třem vylosovaným reprezentantům škol, kterými jsou Fleur Delacour, Viktor Krum a Cedric Diggory. Barty mezitím pokračuje a postupně provází Harryho všemi třemi úkoly, aby ve finále přeměnil Ohnivý pohár na přenášedlo. Voldemort je pak schopný obnovit své tělo dříve, než se Bartymu podaří uskutečnit záměr zabít Harryho, aby si tak upevnil pozici jako jeden z nejvěrnějších následovníků Temného pána. Brumbál a ostatní členové školního personálu, kteří skočili na Bartyho trik, mezitím osvobodí skutečného Pošuka Moodyho, který se tak objevuje v dalších dílech franšízy. Místo toho, aby si Barty odpykal trest, je zabitý Mozkomorovým polibkem.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.