Iron Man: Tony Stark miluje AC/DC. Proč je to pro MCU důležité?

Přestože Iron Man sdílí jméno se slavnou písní legendárních průkopníků heavy metalu, Black Sabbath (a nosí jejich tričko), Tonyho nejoblíbenější kapelou jsou hard rockoví velikáni AC/DC. Signifikantní píseň Back in Black hraje hned v úvodu prvního Iron Mana z roku 2008, a celý soundtrack k Iron Manovi 2 se skládá z nahrávek AC/DC. Nemluvě o scéně, kdy Iron Man vstupuje do akce v prvních Avengers za podkresu skladby Shoot to Thrill. Kapela dokonce vydala v roce 2010 kompilační album s názvem Iron Man 2, kde se nachází všechny skladby, zaznívající ve filmu. Využití hudby AC/DC ve spojení s Iron Manem je pro hrdinu zásadní.

AC/DC není třeba představovat. Australská skupina přežila skoro pět desetiletí jako jedna z největších světových kapel, a zatím poslední album Power Up vyšlo v roce 2020. Iron Man nebyl zdaleka prvním filmem, kde byla požita jejich hudba, a rozhodně ani posledním. Ale jako součást identity Iron Mana byli AC/DC důležití nejen pro postavu Tonyho Starka.

Iron Man Tony Stark AC/DC
zdroj: Columbia Records

Iron Mana pohání AC/DC

Spojení hrdiny s kapelou vysvětlil Jon Favreau, který režíroval snímek Iron Man 2 a zároveň hraje Tonyho řidiče a bodyguarda Happyho (a stojí za Star Wars seriálem Mandalorian). „Je to Iron Man, je to Tony Stark, udělá milion mil za hodinu,“ prohlásil Favreau v rozhovoru pro Los Angeles Times. Dále řekl, že vidět AC/DC hrát na koncertě naživo skladbu Shoot to Thrill ho inspirovalo k celé scéně nástupu Iron Mana při seskoku z letadla v úvodu filmu. „Takhle by se měl ukázat, přesně uprostřed toho všeho, a sundat zbroj dolů. To je styl Tonyho Starka, jak dělat věci,“ popsal Favreau.

Používání skladeb ve filmu od kapel tak populárních, jako je AC/DC, se ale velmi prodraží. Jon Favreau náklady na použití Shoot to Thrill pro Starkův velký nástup na Stark Expo přirovnal k vytvoření rozsáhlé akční scény. Naštěstí byla kapela na palubě jako součást projektu a dokonce natočila nový hudební klip pro Shoot to Thrill, inspirovaný Iron Manem, který byl vydán současně s filmem Iron Man 2.

Iron Man Tony Stark AC/DC
zdroj: Marvel Studios

Hodně peněz za hodně muziky

Zatímco už se mohl Iron Man pochlubit mezi diváky svým úspěšným pokračováním v roce 2010, samotný svět Marvel Cinematic Universe byl ještě mladý. Snímek Avengers byl zatím jen na papíře, značky Spider-Man nebo X-Men vlastnily konkurenční studia a jejich spojení se jevilo jako vzdálené. Získání ikonických AC/DC pro spojení s Iron Manem dále pomohlo zosobnit Tonyho Starka i celé MCU.

Několik let po spolupráci AC/DC s Iron Manem využil jiný hrdina ve svém filmu skladbu od Led Zeppelin. V roce 2017 bylo vyjednáno povolení, aby zazněla píseň Immigrant Song ve snímku Thor: Ragnarok. Kdyby soundtrack Iron Man 2 nepomohl vykreslit a legitimizovat hrdinu v MCU, není pravděpodobné, že by Ragnarok dokázal během natáčení získat pro své využití nepolapitelnou skladbu od Led Zeppelin.

I po smrti Tonyho Starka ve vyvrcholení Avengers: Endgame, AC/DC ještě zařídili malé cameo v následujícím filmu Spider-Man: Far From Home. Jak se Peter Parker probírá Tonyho technologickým vybavením pro svůj nový oblek, Happy Hogan pustí Back in Black. Mladý Peter s úsměvem reaguje „Miluju Led Zeppelin“, aniž by si uvědomil, že se jedná o oblíbenou kapelu jeho mentora (a že se mýlí). Tony Stark možná opustil Marvel Cinematic Universe, ale když hrají AC/DC, vypadá to, jakoby byl v plné síle zpátky na scéně.

zdroj: Marvel Cinematic Universe, Los Angeles Times

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.