Přestože Iron Man sdílí jméno se slavnou písní legendárních průkopníků heavy metalu, Black Sabbath (a nosí jejich tričko), Tonyho nejoblíbenější kapelou jsou hard rockoví velikáni AC/DC. Signifikantní píseň Back in Black hraje hned v úvodu prvního Iron Mana z roku 2008, a celý soundtrack k Iron Manovi 2 se skládá z nahrávek AC/DC. Nemluvě o scéně, kdy Iron Man vstupuje do akce v prvních Avengers za podkresu skladby Shoot to Thrill. Kapela dokonce vydala v roce 2010 kompilační album s názvem Iron Man 2, kde se nachází všechny skladby, zaznívající ve filmu. Využití hudby AC/DC ve spojení s Iron Manem je pro hrdinu zásadní.
AC/DC není třeba představovat. Australská skupina přežila skoro pět desetiletí jako jedna z největších světových kapel, a zatím poslední album Power Up vyšlo v roce 2020. Iron Man nebyl zdaleka prvním filmem, kde byla požita jejich hudba, a rozhodně ani posledním. Ale jako součást identity Iron Mana byli AC/DC důležití nejen pro postavu Tonyho Starka.
Iron Mana pohání AC/DC
Spojení hrdiny s kapelou vysvětlil Jon Favreau, který režíroval snímek Iron Man 2 a zároveň hraje Tonyho řidiče a bodyguarda Happyho (a stojí za Star Wars seriálem Mandalorian). „Je to Iron Man, je to Tony Stark, udělá milion mil za hodinu,“ prohlásil Favreau v rozhovoru pro Los Angeles Times. Dále řekl, že vidět AC/DC hrát na koncertě naživo skladbu Shoot to Thrill ho inspirovalo k celé scéně nástupu Iron Mana při seskoku z letadla v úvodu filmu. „Takhle by se měl ukázat, přesně uprostřed toho všeho, a sundat zbroj dolů. To je styl Tonyho Starka, jak dělat věci,“ popsal Favreau.
Používání skladeb ve filmu od kapel tak populárních, jako je AC/DC, se ale velmi prodraží. Jon Favreau náklady na použití Shoot to Thrill pro Starkův velký nástup na Stark Expo přirovnal k vytvoření rozsáhlé akční scény. Naštěstí byla kapela na palubě jako součást projektu a dokonce natočila nový hudební klip pro Shoot to Thrill, inspirovaný Iron Manem, který byl vydán současně s filmem Iron Man 2.
Hodně peněz za hodně muziky
Zatímco už se mohl Iron Man pochlubit mezi diváky svým úspěšným pokračováním v roce 2010, samotný svět Marvel Cinematic Universe byl ještě mladý. Snímek Avengers byl zatím jen na papíře, značky Spider-Man nebo X-Men vlastnily konkurenční studia a jejich spojení se jevilo jako vzdálené. Získání ikonických AC/DC pro spojení s Iron Manem dále pomohlo zosobnit Tonyho Starka i celé MCU.
Několik let po spolupráci AC/DC s Iron Manem využil jiný hrdina ve svém filmu skladbu od Led Zeppelin. V roce 2017 bylo vyjednáno povolení, aby zazněla píseň Immigrant Song ve snímku Thor: Ragnarok. Kdyby soundtrack Iron Man 2 nepomohl vykreslit a legitimizovat hrdinu v MCU, není pravděpodobné, že by Ragnarok dokázal během natáčení získat pro své využití nepolapitelnou skladbu od Led Zeppelin.
I po smrti Tonyho Starka ve vyvrcholení Avengers: Endgame, AC/DC ještě zařídili malé cameo v následujícím filmu Spider-Man: Far From Home. Jak se Peter Parker probírá Tonyho technologickým vybavením pro svůj nový oblek, Happy Hogan pustí Back in Black. Mladý Peter s úsměvem reaguje „Miluju Led Zeppelin“, aniž by si uvědomil, že se jedná o oblíbenou kapelu jeho mentora (a že se mýlí). Tony Stark možná opustil Marvel Cinematic Universe, ale když hrají AC/DC, vypadá to, jakoby byl v plné síle zpátky na scéně.
zdroj: Marvel Cinematic Universe, Los Angeles Times