Liga spravedlnosti Zacka Snydera: proč je formát obrazu v poměru 4:3?

V době širokoúhlých televizorů a monitorů to pravděpodobně většinu diváků hodně překvapilo. Jakmile se na vašem zařízení spustí Liga spravedlnosti Zacka Snydera, po stranách obrazovky se objeví dva černé sloupce. Pokud film načtete na HBO Max, streamovací služba zobrazí následující upozornění: „Tento film je uveden ve formátu 4:3, aby byla zachována integrita a tvůrčí vize Zacka Snydera.“

Jinak řečeno, nemůžete upravit svůj TV nebo HBO Max účet tak, aby pruhy po stranách zmizely. Pokud budete snímek pouštět na televizní obrazovku přes počítač, i tak doporučujeme v programu pro přehrávání upravit poměr stran na 4:3 a neroztahovat obraz celoplošně. V podstatě by ho polovina chyběla. Liga spravedlnosti Zacka Snydera byla natočena ve čtvercovém rámečku a přesně tak Snyder chce, abychom jeho film viděli. Tento formát byl filmovým standardem po většinu období Zlaté éry Hollywoodu až do 50. let a Snyder Cut je tak prvním velkým filmem o superhrdinech, který se v něm představuje. Režisérova volba vycházela z reakcí na Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti.

Vertikální pojetí hrdinů

Stejně jako jeho kolega Christopher Nolan, začal Zack Snyder experimentovat během práce na Batman vs. Superman s natáčením vybraných scén v IMAXu. Skutečné filmové kamery IMAX, které zaznamenávají obraz na 65 mm celuloid, poskytují poměr stran 1,43:1, což je velmi blízko čtverci. Když byl Batman vs. Superman promítán v kinech IMAX v roce 2016, ty části filmu, které byly natočené v IMAXu, zaplnily celé jeho plátno. Většina filmu však pokrývala pouze jeho střed, protože měla tradičnější poměr stran 2,39:1.

Tento poměr stran (2,39:1) je preferovaným formátem pro akční filmy za posledních 20 let. Poskytuje nejširší běžný rámec pro filmy, natočené pomocí 35 mm kamer. Ten kopírují i digitální kamery. Samozřejmě existují i speciálně navržené 70 mm kamery (ty miluje Tarantino), které poskytují daleko širší možnost záběru. Když Snyder viděl střídavé poměry stran u Batman vs. Superman, dospěl k závěru, že by měla mít celá Liga spravedlnosti jednotně čtvercový rám, který by vyplnil celý obraz IMAX. A raději, než točit snímek kompletně v IMAXu – což ani nešlo, protože měl k dispozici jen technické „napodobeniny“ IMAX kamer – se rozhodl natočit film na 35 mm kamery s poměrem stran 1,33:1.

Liga spravedlnosti Zacka Snydera Snyder Cut 4:3 HBO Max Batman Superman Wonder Woman Flash Cyborg
Tohle je širokoúhlý výřez. Zdroj: Warner Bros. / HBO Max

Netradiční formát

V roce 2020 vysvětlil režisér své důvody pro oříznutí obrazu širokoúhlých televizí a vydání Snyder Cutu v poměru 4:3, což je nejbližší televizní standart k 1,33:1.

„Mým záměrem bylo nechat celý film hrát v gigantickém poměru stran 4:3 na obřím plátně IMAX. Superhdinové mají jako postavy tendenci být méně horizontální. Možná Superman, když letí, ale když stojí, je spíše vertikální. Všechno je komponované a natočené v tomto duchu, a spousta dodatečných úprav se snaží tenhle element dostat zpátky. Ten velký čtverec poskytuje úplně jinou estetiku. Má to jinou a neobvyklou kvalitu. Tohle nikdo nedělá.“

Použití těchto obecně zastaralých poměrů stran se obvykle uplatňuje u menších artových snímků. Například Wes Anderson si pohrával s měnícími se poměry stran u filmu Grandhotel Budapešť, kdy použil jiný poměr pro každé časové období, ve kterém se děj odehrával. V roce 2019 vzkřísil extrémní rámeček 1,19:1 Robert Eggers ve svém psychologickém hororu Maják. Svislé hrany jsou zde jen mírně delší, než ty vodorovné.

Až budete doma pouštět Snyderovu Ligu spravedlnosti, poměr stran 4:3 vás už tolik nezaskočí. Po nějaké době ho přestanete vnímat úplně. Času na aklimatizaci máte dost, celé čtyři hodiny stopáže Snyder Cutu.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.