Christopher Nolan dal světu kromě jiného trilogii The Dark Knight. Režisér se nechal slyšet, že tvůrčí svoboda, kterou měl během práce na těchto filmech, v současné době neexistuje. Kritiky i diváky velebenou trilogii odstartoval v roce 2005 snímek Batman začíná, který je nejvíce psychologickým filmem o tomto hrdinovi. O tři roky později dorazil Temný rytíř, kde Joker rozpoutal bitvu o morální duši Gothamu. V roce 2012 pak město Gotham svedlo boj o samotné fyzické přežití, zosobněný brutální silou, kterou představoval Bane.
Tématická váha trilogie je něco, co dokáže vytáhnout jen talentovaný tvůrce, jakým bezpochyby Christopher Nolan je. S tím se nikdy netajilo i studio Warner Bros., které bylo vždy považované za přátelské prostředí pro režiséry. Desítky let rozvíjelo vztahy s ikonickými režiséry Stanley Kubrickem a Clintem Eastwoodem. Studio poskytlo stejnou svobodu i Nolanovi a každý kus trilogie Temný rytíř měl rozpočet kolem 200 milionů dolarů. Snímky byly ale natočené v odlišném prostředí, než jaké ve filmovém světě panuje dnes.
Žádný plán neexistoval
Během virtuálního fóra na 92Y Christopher Nolan řekl, že by v dnešní době nebyl schopen udržet takovou úroveň tvůrčí svobody, kterou měl při natáčení trilogie The Dark Knight. Protože byly superhrdinské filmy v prvních letech po roce 2000 ještě stále v plenkách, ve Warner Bros. zatím neexistoval plán, který by studiu zajistil zásahy na jistotu. To byl podle Nolana faktor, který umožnil, aby mu studio poskytlo obrovskou tvůrčí svobodu a tolik času, kolik jen mezi natáčením potřeboval, aby byly filmy o Batmanovi co nejsilnější.
„Když jsme dělali Batman začíná, nevěděli jsme, že uděláme jeden film a potrvá další tři roky, než uděláme následující, a poté další čtyři roky pro ten další. Měli jsme luxus času. Necítil jsem se jako stroj, jako komerční motor pro studio. Jak dosáhl žánr velké popularity, tyto tlaky stále rostou a rostou. Byl to ten správný čas.“
Navzdory Nolanovým slovům se stále zdá, že má studio Warner Bros. v režiséra dostatečnou důvěru na to, aby platilo obrovské výdaje za filmy, které Nolan natáčí. Jeho nejnovější thriller Tenet, který byl velkou sázkou na znovuotevření kin uprostřed pandemie, měl obří rozpočet 200 milionů dolarů a dalších zhruba 100 milionů na propagaci a marketing. Režisérův předchozí počin, válečný film Dunkirk, získal rozpočet 150 milionů dolarů. To skutečně nejsou malé částky.
Neobyčejné výsady
Tato tvůrčí svoboda by se nejspíš omezila, kdyby se režisér vrátil k natáčení komikové adaptace. Nolan patří mezi hrstku hollywoodských filmařů, kterým se studia nebojí dát na starost velký rozpočet, aby vytvořili originální filmový projekt. Tedy takový, který nezapadá do žádné frančízy nebo série. Srovnání mezi jeho vrstevníky představuje Quentin Tarantino. Ten neváhal rozpoutat aukční válku mezi studii Sony, Warner Bros. a Paramount, aby získal financování svého snímku Tenkrát v Hollywoodu.
Vzhledem k tomu, že jsou superhrdinské filmy jako Temný rytíř stále populárnější, zůstane tento žánr pravděpodobně nadále pod největším manažerským drobnohledem filmových studií. To se nejspíš nezmění, dokud jim budou tyto snímky vydělávat stovky milionů dolarů.