Mel Gibson, hvězda filmů Šílený Max, Smrtonosná zbraň, Statečné srdce nebo Patriot, odmítl titulní roli Terminátora. Kariéra herce v následujících letech je důkazem, že bylo tohle rozhodnutí správné. Původní Terminátor režiséra Jamese Camerona, který měl premiéru v roce 1984, byl odvážný a násilný sci-fi film s prvky hororu. Stal se okamžitě hitem a Arnolda Schwarzeneggera, v hlavní roli lovícího zabijáka, katapultoval do formátu superhvězdy.
Arnold měl úspěch už s předchozími rolemi, jako Barbar Conan, ale ztvárnění neměnného, zabijáckého kyborga, se ukázalo jako perfektní pro jeho postavu i tehdejší herecké schopnosti. Je skoro až bizarní, že dostal původně nabídku na roli Mel Gibson, což opakovaně potvrdil i Cameron. V té době byl totiž herec známý hlavně z béčkového Šíleného Maxe. Roli ale odmítl, protože podle svých slov neviděl, že by do filmu pasoval.
Další mlčící antihrdina?
Volba byla pro Mela Gibsona náročná, protože Terminátor dosáhl obrovského úspěchu a vykopl Arnolda mezi hvězdy Hollywoodu. Jenže Gibson měl za sebou snímek Mad Max, kde jeho málomluvný hrdina vyslovil jen 16 řádků dialogu. V roce 1981 vyšlo pokračování s názvem Bojovník silnic, kde titulní postava také téměř nemluví. Další role antihrdiny, který ve filmu pronese jen pár řádků, by nadcházející herecké šance Mela Gibsona nadobro pohřbila. Pravděpodobně by přišel o své tehdy budoucí role v romantických komediích a historických dramatech.
Příliš typická role
Přestože se Arnold objevil v řadě rozmanitých rolí, publikum v něm vždy rozpoznávalo signaturu Terminátora. Ve většině filmech Arnold není jen „běžným“ člověkem, i když se jedná o komediálně laděné Pravdivé lži nebo Policajta ze školky. Naopak filmy, kde měl hrát Schwarzenegger zdánlivě neškodného hrdinu, tak trochu podkopávaly Arnieho přitažlivost. I tyhle snímky stále spoléhaly na jeho svalnatou postavu a zdrojem smíchu měla být pouhá jeho přítomnost. Odmítnutím role se tak Mel Gibson vyhnul spojení s franšízou Terminátora, což mu umožnilo udělat si jméno po svém.
Skutečná všestrannost
Během 80. a 90. let Gibson vyvážil akční filmy i mnoha dalšími působivými rolemi. Snímky jako Rok nebezpečného života, Hamlet nebo Gibsonův režijní debut, dojemné drama Muž bez tváře, ukazují hercovu všestrannost. Ta mu umožnila vytvořit jiné, mnohem ambicióznější projekty, které představují jeho pozdější práce režiséra: Statečné srdce, Umučení Krista, Apocalypto nebo Hacksaw Ridge: Příběh hrdiny. Po úspěchu Šíleného Maxe a jeho pokračování se herec rozhodl hrát vedle filmů jako Bounty nebo Smrtonosná zbraň i v odlehčených rolích. Příkladem jsou snímky Navždy mladý nebo Pták na drátě, díky kterým se mohl herec objevit v hitu, jakým je Po čem ženy touží. Nic z toho by se pravděpodobně nestalo, kdyby byl herec nejlépe známý jako mrazivý padouch z Terminátora.