Pán prstenů: proč Russell Crowe odmítl roli Aragorna

Televizní seriál Pán prstenů z produkce Amazonu se pomalu rýsuje. Je pojatý jako prequel k filmům Hobit a Pán prstenů, přičemž jeho hlavní události se budou odehrávat během tzv. Druhého věku. Série se tak hodlá pustit do zkoumání důležitých detailů Středozemě, jako jsou části Silmarillionu nebo samotného kování Prstenů moci. Názory fanoušků na nový materiál se rozdělují: jedni vítají jakýkoli návrat do Středozemě, druzí jsou názoru, že produkce Amazonu nadělá z Tolkienova díla paseku. Objevují se různé spekulace a jednou z nich byla i ta, že se k natáčení připojí Russell Crowe.

I když se jedná jen o drb, není to poprvé, kdy bylo jméno herce spojováno se Středozemí. V rozhovoru s Howardem Sternem v roce 2019 Russell Crowe přiznal, že mu byla nabídnuta role Aragorna, když začínaly přípravy na Společenstvo prstenu. Roli nakonec odmítl a měl pro to dobrý důvod.

Gladiátora chtěli i ve Středozemi

Russell Crowe řekl, že během interakcí s režisérem Peterem Jacksonem nabyl dojmu, že není pro roli jeho volbou číslo jedna. Měl pocit, že byl Jackson „dotlačený“ k tomu s ním mluvit na požadavek studia. Z toho důvodu se Crowe rozhodl nabídku nepřijmout, protože cítil, že by měl mít Peter Jackson možnost vybrat si herce podle svého.

Russell Crowe Gladiátor Maximus
zdroj: Universal Pictures

Jak Russell Crowe podotýká, je běžné, že studia zasahují do rozhodování o obsazení, zvláště když jde o zapojení populárních herců. Crowe je dnes samozřejmě velmi známý, ale do kategorie „aktuálně populární“ v době vzniku trilogie rozhodně patřil, když sklidil slávu za snímek Gladiátor (2000). Proto není težké si představit, že bylo Jacksonovo setkání s hercem pobídnuto manažery New Line Cinema.

Za pět minut dvanáct

Samozřejmě nikdo neví, jestli se Jacksonovi honilo hlavou právě tohle. Než byl do role Aragorna vybrán Viggo Mortensen, roli získal herec Stuart Townsend. Ten se přemístil na plac na Novém Zélandu a dva měsíce tam trénoval, než ho produkce na popud režiséra den před začátkem natáčení vyhodila. Jedná se o zvláštní kapitolu, protože Peter Jackson si Townsedna vybral sám. Až později změnil názor a uvědomil si, že chce někoho o 15 let staršího. Studio tehdy Townsendovi ani nezaplatilo, s odvoláním na to, že nepracoval tak dlouho, jak má ve smlouvě. Ne všichni tak mají na natáčení Pána prstenů hezké vzpomínky.

Pán prstenů Aragorn Viggo Mortensen
zdroj: New Line Cinema/Warner Bros.

Po Townsendově vyhazovu bylo třeba najít náhradu. Vybrat narychlo potřebného herce bylo podle Jacksona stresující, ale někteří jeho vytipovaní adepti měli souhlasné potvrzení od vedení filmového studia, takže se obě strany shodly. Z tohoto pohledu udělal Russell Crowe nejspíš dobře, že nabídku nepřijal, a zároveň je to z jeho strany obdivuhodné rozhodnutí. Pokud by měl slíbená procenta ze zisku, jak se proslýchá, přišel by si za trilogii Pán prstenů na několik desítek milionů dolarů. Jeho odstoupení nakonec vedlo k obsazení Viggo Mortensena, a z dlouhodobého hlediska šlo o ideální volbu.

zdroj: The Hollywood Reporter, Independent

Podobné články

Nejoblíbenější

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.

Lidé vařili jídlo dříve, než se předpokládalo. Pro náš vývoj to bylo zásadní

Na ohni propečené maso nastartovalo evoluční změny našeho druhu. Podle nových informací pravěcí lidé vařili jídlo dříve, než jsme mysleli.