Pán prstenů: co vedlo Sarumana k rozhodnutí zaútočit na Rohan?

V době, kdy se odehrává Pán prstenů, měl Saruman jednu z nějvětších armád ve Středozemi. Pod svým velením shromáždil přes 10 tisíc vojáků, složených z mužů, půlorků a Uruk-hai. Bílý čaroděj tak mohl snadno pomoci Sauronovi v jeho bitvách a zabránit Aragornovi, aby se nakonec dostal tak blízko. Místo toho, aby se k armádám Temného pána připojil, Saruman upřednostnil porazit na vlastní pěst Rohan.

Protože Gondor přímo sousedí s Mordorem, byl to Sauronův první a primární cíl, když započal válku. Temný pán věřil, že dokáže nejen rychle dobít Minas Tirith, ale také během stejného roku napadnout celou Středozem. Sauron se podle všeho ani nedomníval, že by s Gondorem potřeboval Sarumanovu pomoc, což se víceméně potvrdilo. Přestože byl nakonec ztracen, armády Mordoru byly početně tak obrovské, že by Sauron vyhrál – nebýt Froda a Sama.

Sauron věřil, že získat svět bude snadné, a vyslal své armády do všech stran, aby dosáhl vítězství co nejrychleji. Dokonce poslal i samotné Východňany v ohromujícím počtu 200 tisíc mužů na sever, aby dobili trpasličí království Erebor. Věřil Sarumanovi, že zabere Rohan a bude připravený na jeho případný příjezd. To ale nebyl jediný důvod, proč síly Isengardu zaútočily na Rohan, protože čaroděj měl své vlastní motivy.

Pán prstenů Společenstvo prstenu Dvě věže Návrat Krále Saruman Uruk-hai
zdroj: New Line Cinema/Warner Bros. Pictures

Temný pán nepřehlédl jen hobity

Znamenalo to, že nepředání jeho armády pod Sauronovo velení bylo úmyslné. Sarumanův útok na Rohan byl jeho prvním pokusem zabrat pro sebe více území a stát se tak stejně dominantním, jako Sauron. Samozřejmě se ukázalo, že Sarumanova arogance byla příčinou jeho pádu, když byla jeho armáda zničena v bitvě u Helmova žlebu a samotný Isengard ovládli Enti.

Ve skutečnosti by Sarumanovi prospělo, kdyby pomohl Sauronovi v boji, i kdyby to byla jen předstíraná věrnost. Pokud by armády Mordoru nekonaly v přesvědčení, že dokáží dobít Gondor jen se svými počty, kombinovaná síla obou spojenců by možná Minas Tirith snadno přemohla. Saruman tak nakonec ukázal, proč by Sauronův svět temnoty nikdy nepřetrval. Vždy by byl někdo jiný, kdo touží po moci, a chce ji převzít zradou a silou. Sauronova špatná taktika částečně souvisela s jeho porážkou, ale hlavním hřebíkem do rakve bylo podcenění jeho okolí.

zdroj: Spark Notes / The Two Towers

Podobné články

Nejoblíbenější

Máte pocit, že vás vaše kočka neposlouchá? Podle studie je to nejspíš fakt

Pokud máte kočku, často můžete mít podezření, že vás neposlouchá. Vysvětlení přináší studie, zaměřená na reakce koček na různé hlasy.

Šokující příběh Gigi Jordan. Farmaceutická milionářka zavraždila svého osmiletého syna

Gigi Jordan namíchala svému synovi smrtící koktejl. Z jejího vysvětlení k motivu děsivého činu mrazí. Nyní je sama po smrti.

Znepokojivý pohled. Žralok dokáže vyvrhnout svůj vlastní žaludek ven

Vyhodit obsah žaludku zvládne i člověk, ale žralok ovládá trochu vyšší verzi a navíc to udělá zcela dobrovolně.