Pán prstenů: jak Sauron promarnil svůj cenný potenciál ve válce o Středozem

V době, kdy se odehrává Pán prstenů, měl Sauron moc nad jednou z největších armád, které se kdy pohybovaly po Středozemi. Díky kombinované síle Skřetů (Orcs a Half-Orcs), Uruků, Trollů, létajících příšer (Fellbeasts) a mnoha dalších měl jasnou převahu nad armádami lidí. S takovou mocí měl Sauron velkou důvěru v to, že uspěje. Jenže tohle myšlení pouze přispělo k jeho pádu, protože nedokázal využít jednu ze svých nejcennějších aktiv: Východňany (Easterlings).

Tato rasa lidí osídlila rozlehlé a nezmapované země východně od Mordoru, a protože byl jejich vůdce jedním z Nazgûlů, postavili se na stranu Saurona během jeho tažení za dobytím Středozemě. Po Sauronově první porážce během Posledního spojenectví elfů a lidí byli Východňané oslabeni a zůstali v ústraní více než 500 let. Po Sauronově návratu se jejich armády přeskupily a byly připravené získat další kus Středozemě pro sebe.

Jejich síla byla největší v době Války o prsten, kdy se odehrává Pán prstenů. Východňané se mohli pochlubit 200,000 vojáky. Měli primitivnější zbraně a zbroje, než jakými disponovaly ostatní národy lidí, ale jejich počet znamenal, že mohli smést každého, kdo se jim postaví do cesty.

Příliš velké sebevědomí

Sauron si byl ale tak jistý svým vítězstvím, že chtěl obsadit celou Středozem v co nejkratším možném čase. Východňané byli posláni na daleký sever, aby zaútočili na trpasličí království Erebor. Sauron chtěl, aby měl trpaslíky z cesty, než se vypořádá s Gondorem. Znamenalo to ale, že se jeho největší a nejmocnější síla nacházela daleko od Mordoru a nemohla mu pomoci v ochraně před blížícím se útokem.

Strategicky dávalo smysl zaútočit na všechna okolní království, ale trpaslíci tou dobou zůstali mimo boj. Bylo v jejich povaze starat se jen o sebe a neměli v plánu vydat se zachránit Gondor. Útok na Erebor vzešel čistě ze Sauronova ega a chamtivosti. Spojená armáda Skřetů a Východňanů by znamenala, že by válka o Gondor skončila ještě před příchodem Aragorna.

Kromě toho, samotný útok na Erebor dopadl neúspěšně. Okolní Jezerní město a království Dol byly snadno dobyty, ale trpaslíci a lidé našli společné útočiště uvnitř Osamělé hory. Její struktura v kombinaci s trpasličí obranou znamenala, že se Východňanům nepodařilo ani prorazit dovnitř. Přestože králové Dolu a trpaslíků během obrany hory padli, jejich spojené síly vydržely dost dlouho na to, aby Sauron neuspěl.

Promarněný potenciál

Východňané byli tvrdohlaví a zůstávali hrozbou i poté, co byl zničen Jeden prsten. Postupem času se jejich armáda zmenšovala a byla pomalu zatlačena zpět na východ. Království trpaslíků bylo přebudováno, aby prosperovalo pod novým králem, ale co se stalo s prchajícími Východňany, to není známo.

Skutečnost, že byli Východňané schopní vydržet déle, než kterákoli jiná ze Sauronových sil, ukazuje, jak impozatní byl jejich potenciál. Pokud by Sauron upřednostnil obsazení jednoho království naráz, každé město mohlo být zničeno dříve, než by lidé stihli zareagovat. Zřejmě by tak vítězství Temného pána nezvrátil ani Aragorn s armádou nemrtvých, protože by Saurona nestihl zastavit včas.

zdroj: Tolkien Gateway, LOTR Fandom

Podobné články

Nejoblíbenější

Válka o Falklandy: 40 let po konfliktu je „speciální operace“ na ostrovech stále nezacelená rána

Vždy během května jsou Las Malvinas v Argentině v centru pozornosti. Válka o Falklandy je pro spoustu místních stále živým tématem.

Obnovitelné zdroje energie: je možné jimi ze 100 % zásobovat Zemi?

Nenaplnitelná utopie nebo budoucnost přežití lidstva? Mohou naší planetu ze 100 % zásobovat pouze obnovitelné zdroje energie?

Londýnská mapa veřejných toalet? Skrytý průvodce pro gaye

Nenápadný průvodce po veřejných toaletách města navedl "uvědomělého" čtenáře na ta správná diskrétní místa pro náhodnou schůzku.