První nástup Johnyho Deppa jako Jacka Sparrowa na scénu ve snímku Piráti z Karibiku: Prokletí Černé perly si získal v srdcích fanoušků své vlastní místo. Co vypadá jako majestátní pirátská loď, je ve skutečnosti malý člun, na kterém pluje Jack úplně sám a navíc se pomalu potápí. V momentě, kdy vplouvá do přístavu, dotkne se jeho první krok mola ve chvíli, kdy plavidlo zmizí pod hladinou úplně. Nemotorný pirát tak odstartoval celou úspěšnou sérii.
Během prvního filmu se diváci dozvídají o Jackově historii v roli kapitána Černé perly, ale co předchází úvodní scéně, zůstane nezodpovězeno. Ve skutečnosti je to až třetí film, Na konci světa, který detaily odhalí. Jenže tato informace přichází ve vymazané scéně.
Sparrow pracoval pro Becketta
Vystřižená scéna se odehrává na palubě vlajkové lodi Východoindické společnosti, jejímž kapitánem je Cutler Beckett, předseda společnosti a všestranný padouch celé první trilogie. Svým lstivým způsobem Beckett přivede zajatého Jacka do kajuty, nabídne mu drink a dohodu, pokud mu prozradí podrobnosti o vůdcích pirátů, místa jejich setkání a významu Devíti tolarů. Tohle ve filmu divák vidí, ale bližší objasnění chybí.
Z rozhovoru vyplývá, že se Jack i Beckett setkali už dříve. Smazaná scéna odhaluje, že Sparrow ve skutečnosti kdysi pracoval pro Becketta a byl ve službách Východoindické společnosti. Jeho kontrakt skončil, když se Jack rozhodl neuposlechnout Beckettovy rozkazy přepravit otroky pro společnost. Za svou neposlušnost ho Beckett označil za piráta. Jack ve scéně objasňuje svůj postoj: „Lidé nejsou náklad, kamaráde. Ušetřil jsi mě jakékoli možnosti skončit jako někdo jiný, než ve skutečnosti jsem, a za to ti upřímně děkuji.“ Jinými slovy, Jack svého rozhodnutí nelituje a raději byl označen za piráta, než aby skončil jako Beckett.
Pozadí příběhu s Davy Jonesem
Druhá podstatná věc, kterou scéna odhalí, je Jackův dluh Davy Jonesovi. Jako pomstu za osvobození svého „nákladu“ Beckett potopil Jackovu loď, Wicked Wench. Na své cestě ke smrti se Sparrow dohodl s Davy Jonesem, že ho nechá naživu a zvedne jeho loď z hlubin moře. Výměnou za to a třináct let kapitánství slíbil Jack Davy Jonesovi svou duši.
Scéna tak skvěle propojuje společnou historii Jacka Sparrowa a Davyho Jonese, ale také vykresluje piráta v novém světle. Posouvá jeho morální nejednoznačnost trochu jinam, protože zatímco je ve filmu britské námořnictvo a jeho využití otroků vykresleno jako darebáci, pirát je tím, kdo zajaté otroky osvobodí. Detail je dobrým prvkem pro charakterizaci postavy, ale pravděpodobně byl z filmu vystřižen kvůli svému vážnému tónu, který by tak Piráti z Karibiku získali. Snímky zdůrazňují hlavně Jackovu komediální stránku a podobně laděná je celá série.
Tato historka nebyla zcela zahozena, protože byla později zahrnuta do prequelového románu Piráti z Karibiku: Cena svobody z roku 2011 (Pirates of the Caribbean: The Price of Freedom). Vypráví celý příběh o tom, jak se stal z Jacka pirát a kapitán Černé perly.
zdroj: Looper