Screened Out: dokument o nebezpečí závislosti na mobilních telefonech

Režisér Jon Hyatt natočil dokument Screened Out, který je píchnutím do bolavé rány, o které všichni vědí, ale nikdo s ní nic nedělá. Fakta jsou přitom jasná: dlouhé zírání do displeje chytrých telefonů je špatné pro naše duševní zdraví. Dopad na dětský mozek, který je ještě ve vývinu, je o to větší. Škodlivost takového jevu popsaly lékařské studie a není to nic nového. Přitom právě mladá generace často neví, co si počít, jakmile nemá smartphone na dosah – což se logicky nikdy nestane. Dá se vůbec začarovaný kruh opustit?

Screened Out: dokument o nebezpečí závislosti na mobilních telefonech
zdroj: screenedout.com

Otázky, které stojí k zamyšlení

Snímek Screened Out má 71 minut, ve kterých nabídne rozhovory z psychology a odborníky na duševní zdraví, jejichž teorie jsou zde zkráceny do jedné minuty. Tento koncept má několik důvodů: zaprvé se tu takových osob vystřídá opravdu hodně, zadruhé se dokument snaží udržet pozornost diváka a nebýt pouze zdlouhavým řečněním několika expertů. A zatřetí je většina vyřčených informací spíše neoficiálních něž vědeckých. Tvrdá fakta ale nechybí: Jon Hyatt zde zmiňuje i extrémní případ, kdy byli v roce 2010 zatčeni rodiče v Jižní Koreji poté, co jejich tříměsíční dítě hladovělo, zatímco oni vychovávali své virtuální dítě online.

zdroj: youtube.com

S mobilem v ruce jsme hloupější

Dokument se kromě dospělých zaměřuje i na blaho dětí. Zpovídaný psycholog se zde obává, že z dětských životů mizí tvořivá schopnost mysli, která zůstává nevyužitá pod tlakem neustálého sledování smartphonu. Tolik potřebná interakce tváří v tvář se vytrácí. Dokument nahlédne do soukromé školy v Kalifornii, kde jsou veškeré technologie zakázané pro děti mladší 14ti let. Místo toho jsou vedeny k pohybu i lezení na stromy. Psycholog Jean Twenge zase popisuje svou studii vztahu mezi používáním smartphonu a rostoucí úrovní deprese mezi adolescenty. Právě on zavedl označení iGen pro děti narozené po roce 1995.

Screened Out: dokument o nebezpečí závislosti na mobilních telefonech
zdroj: screenedout.com

Stejná závislost, jako na hazardu

Mladí dnes zažívají nudu i s mobilním telefonem v ruce. Jednoduše už neumí najít obsah, který by je uspokojil. Najít si jinou zábavu přitom často neumí. Pokud jste rodič, který neumí příliš dbát na dodržování pravidel času u obrazovky mobilu (a těch je většina), tento film si za každých okolností pusťte. Screened Out ale není jen pro ty, kteří mají děti. Dokument přináší osvětu toho, co všichni víme, pro každého, kdo využívá smartphone nebo jiné chytré zařízení. Tedy pro všechny. Snímek je dostupný skrze streamovací služby od 1. června 2020.

Screened Out: dokument o nebezpečí závislosti na mobilních telefonech
zdroj: screenedout.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?