Universal může nově uvolňovat filmy pro videotéky tři víkendy po premiéře v kinech

Filmové studio Universal a řetězec kin AMC Theaters spolu mají novou dohodu, která umožňuje studiu uvolnit svoje filmy pro streamovací služby pouhé tři týdny od uvedení do kin. Vše začalo počátkem pandemie koronaviru, kdy se v Universalu rozhodli obejít tradiční premiéru v kinech a animovaný film Trollové: Světové turné vydali rovnou na různých digitálních platformách. AMC tento krok rozhněval a firma jako odpověď prohlásila, že ve svých kinech nebude filmy Universalu promítat. Obě strany se musely nějak usmířit.

Universal může uvolňovat filmy pro videotéky tři víkendy po kinopremiéře
zdroj: Universal Pictures

Diváky je nutné znovu nalákat do kin

Universal má před sebou uvedení očekávaných filmových trháků Rychle a zběsile 9 a Jurský svět: nadvláda, takže je v zájmu obou společností odstranit svoje sváry. AMC Theaters budou potřebovat zalátat finanční díru, jakmile všechny jejich pobočky ve Spojených státech otevřou. Přirozeně tak bude snahou nabídnout velké filmové franšízy, aby se podařilo nalákat publikum zpět do kinosálů. Měsíce poté, co se spolu obě strany hašteřily, vznikla nová dohoda – která představuje masivní změnu pro pojetí kina tak, jak jsme ho vnímali doposud.

Universal může uvolňovat filmy pro videotéky tři víkendy po kinopremiéře
zdroj: Universal Pictures

Jen tři víkendy v kinech

Společnost Universal a AMC Entertainment společně oznámily, že budou filmy Universalu vázané tří-víkendovým oknem „kinoexkluzivity“. To znamená 17 dní, po kterých bude mít studio možnost zpřístupnit své tituly pro VOD, tedy video na vyžádání. To zahrnuje videotéky, předplacené kanály a streamovací služby. Mezi tyto platformy patří i AMC Theatres On Demand.

Budoucnost ve streamování

Klíčovou součástí je fakt, že se Universal rozhodne, jestli půjdou filmy po třech víkendech na videotéky nebo ne. S každým snímkem studia se tak bude nakládat jinak. Velkoplošné blockbustery, jako jsou Rychle a zběsile 9, Jurský svět nebo Top Gun: Maverick zůstanou nepochybně exkluzivně v kinech po delší dobu, aby dosáhly co největšího plošného prodeje vstupenek. Tento nový model by pak mohl být přínosem pro projekty Universalu, které aspirují na filmové ceny. Ty obvykle mají tak jako tak omezený box office a z pokladen tolik nevytáhnou. Milovníci filmu by si mohli vychutnat snímek doma streamováním, místo aby čekali, jestli bude titul uvedený v jejich blízkosti.

Universal může uvolňovat filmy pro videotéky tři víkendy po kinopremiéře
zdroj: Universal Pictures

Filmový průmysl se mění

Celá situace je monumentálním vývojem ve filmovém odvětví, která je ilustrací toho, jak pandemie koronaviru mění Hollywood. Od studia Universal je to šikovný krok, zvláště pokud budou diváci méně ochotní k návratu do kin díky následkům po COVID-19. Studio se chce dostat k co největšímu počtu diváků, takže aktuální způsob je možná ten nejlepší, jak toho dosáhnout. Další filmová studia budou nepochybně velmi pozorně sledovat počínání Universalu, aby vyhodnotila možnost tento krok následovat. Pokud se Warner Bros., Sony a Disney rozhodnou směřovat dále podobnou cestou, svět filmu se navždy změní.

Universal může uvolňovat filmy pro videotéky tři víkendy po kinopremiéře
zdroj: Universal Pictures

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.