X-Men 3: proč se Nightcrawler nevrátil v pokračování Poslední vzdor?

Nightcrawler je jednou z nejzapamatovatelnějších postav snímku X-Men 2. Teleportující se mutant ale v pokračování Poslední vzdor chybí. X-Men 2 z roku 2003 představuje Kurta Wagnera, který se připojí k hrdinům poté, co je proti své vůli donucen zaútočit na prezidenta USA. Charakter vnáší do filmu humor a kinetickou energii, kterou představují jeho schopnosti. V kombinaci se silným scénářem, zbytkem výborného obsazení a vizí režiséra Briana Singera, je X-Men 2 dodnes nejlépe hodnoceným dílem série. Ale proč se Kurt neobjevil v X-Men 3?

Snímek X-Men 3: Poslední vzdor (The Last Stand) z roku 2006 je částečnou adaptací dějové linie, známé v komisech jako Dark Phoenix. Oblíbený dějový oblouk ale fanoušky svým filmovým zpracováním nepotěšil, spíše naopak. Terčem kritiky jsou akční sekvence bez vnitřní logiky. Mutant Kyklop, který je v předloze vůdcem týmu, je bez okolků zabit, navíc jako úplně vedlejší postava. Jiní oblíbení mutanti mají své role omezené na minimální cameo. Nejvíce kritiky pak sklízí smrt Profesora Xaviera. Bryan Singer projekt opustil, aby natočil snímek Superman se vrací, a jeho místo zaujal Brett Ratner, kterého fanoušci obviňují z neuspokojivého závěru první trilogie.

Velká dávka trpělivosti

Přestože celkový koncept filmu X-Men 3 není jen prací režiséra, kritika se snesla hlavně na jeho hlavu. Ale nebyl to Brett Ratner, který Nightcrawlera z Posledního vzdoru vyloučil. Byl to sám Alan Cummings, který Kurta zahrál. Divadelní a filmový herec se odmítl dalšího pokračování účastnit.

V době svého obsazení znal Alan Cumming komiksy X-Men jen z doslechu, ale o své spolupráci na filmu hovořil velmi pozitivně. Jak herec uvedl v rozhovoru pro Entertainment Weekly, samotné hraní Nightcrawlera pro něj ovšem úplně příjemné nebylo. Kobaltově modrá kůže mutanta a její složité zjizvení, to všechno bylo tvořené výhradně pomocí make-upu, nikoli pomocí CGI efektů. Proces aplikace ve dnech natáčení trval čtyři hodiny, což herec označil jako nesnesitelné.

Příliš malá role

Dlouhé a nepříjemné hodiny v kosmetickém křesle sice ovlivnily rozhodnutí Alana Cummingse z odstoupit z filmu X-Men 3, ale definitivně rozhodlo až zastoupení Briana Singera. V rukách Bretta Ratnera měl Poslední vzdor pro Nightcrawlera velmi málo prostoru, což herce v rozhodnutí jen utvrdilo. Bylo pak jednoduché jeho krátkou roli úplně vyškrtnout. Alan Cumming ještě namluvil mutanta ve hře X-Men: The Official Game, kde se Kurt Wagner rozhodne odejít od X-Menů kvůli násilné povaze jejich života a žije v Německu.

Přes hercovo nepohodlí je třeba říct, že z hlediska výsledku na kameře je postup důkladného nanesení make-upu citelně efektnější, než jeho nahrazení CGI. Dokazuje to „digitální“ vzhled mladé Mystique v pozdějších částech série, který se s jejím nebo Kurtovým vyobrazením v prvních X-Menech nedá srovnávat.

Nightcrawler se vrátil ve filmu X-Men: Apokalypsa (2016), kde si mladou verzi mutanta zahrál Kodi Smit-McPhee. Obrovská akvizice společností Disney (Marvel) a Fox svedla filmová práva na sérii X-Men pod jednu střechu a nechává další prostor pro reinterpretaci obsazení všech mutantů. Jejich vstup do MCU je potvrzený, ale X-Meni už nikdy nebudou stejní. Něco nám říká, že první ztvárnění Nightcrawlera v X-Men 2 zůstane ve filmových kronikách tím ikonickým.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.