Skyrim: 10 věcí, které potřebujete vědět o Anniversary Edition

Skyrim: Anniversary Edition je v prodeji od 11. listopadu 2021. Jedná se o nejnovější oficiální upgrade pátého dílu série The Elder Scrolls a znamená hlavně přechod hry na aktuální generaci konzolí. Jedno z nejpopulárnějších RPG všech dob kombinuje bohatý otevřený svět s chytlavým systémem soubojů a obsáhlým rozvojem budování postav. Mezi hráči si Skyrim našel pevnou pozici okamžitě po své premiéře a Anniversary Edition přináší kompletní dosud vydaný obsah pohromadě. Je tak ideálním startovacím bodem pro všechny, kteří snad hru z nějakého důvodu dosud vynechali.

Dosud nejúplnější verze hry

Anniversary Edition obsahuje celou základní hru a všechna tři DLC: Dawnguard, Hearthfire a Dragonborn. Samozřejmostí je vylepšená grafika ze Skyrim: Special Edition z roku 2016, tedy HD a 2K textury, lepší shadery, volumetrické paprsky slunce apod. Navíc veškerý dosavadní obsah Bethesda Creation Club. To je sbírka dodatečného obsahu pro Skyrim a Fallout 4, který má na svědomí přímo Bethesda a její externí spolupracovníci. Jedná se tedy o takovou oficiální knihovnu modů.

Vychází k 10. narozeninám Skyrimu

The Elder Scrolls V: Skyrim vyšel poprvé 11. listopadu 2011, takže byla Anniversary Edition vydána na den přesně deset let od původní premiéry. Zajímavé je, že čtvrtý díl série, Oblivion, vyšel v roce 2006, tedy pouhých pět a půl roku před Skyrimem. Dokonce i třetí hra série, skalními fanoušky stále milovaný Morrowind, vyšel jen čtyři roky před tím, v roce 2002. Zároveň to tak znamená, že je Skyrim v tuto chvíli stejně starý, jako byl Morrowind v době vydání Skyrimu. Bethesda nechává fanoušky čekat na nástupce série už příliš dlouho. Šestý díl je rozpracovaný, ale zatím stále v nedohlednu.

Cena je €49.99…

Každý, kdo má o Anniversary Edition zájem, musí očekávat cenu €49.99, tedy zhruba 1270 Kč. Cenovka je jen o deset euro méně, než má nově vydaná AAA hra, což je na jubilejní vydání deset let starého titulu trochu příliš. Množství obsahu je obrovské, takže při převedení hodin ve hře na koruny by se dala cena zdůvodnit. Jenže drtivá většina toho, co obsahuje Anniversary Edition, už byla poskytnuta dříve, takže se takové srovnání týká jen nových hráčů.

…nebo €19.99 pro vlastníky Special Edition

Kdo už vlastní Skyrim: Special Edition, zaplatí za upgrade na Anniversary Edition €19.99, tedy cca 500 Kč. Dlouholetí fanoušci tak mohou zvážit, jestli jim nový obsah stojí za nákup nebo ne. Je to navíc levnější poplatek, než samotný nákup v Creation Club, takže pokud patříte mezi skalní příznivce, z tohoto pohledu se vyplatí.

Skyrim Anniversary Edition Elder Scrolls V Bethesda
zdroj: Bethesda Softworks

K dispozici je fyzická verze hry

Ve věku převážně digitálních vydání se Bethesda rozhodla, že dostane Anniversary Edition i fyzické verze hry v krabičce. Jedná se pouze o varianty pro PlayStation 4 a Xbox One. Fyzická kopie neobsahuje žádné doplňky, pouze obsah Special Edition, ke kterému se po instalaci dostahuje všechno navíc, jako obsah Creation Club a další. Samozřejmě pouze s internetovým připojením.

Next-gen upgrade je na cestě

Skyrim následuje trend pomalého přesunu z PS4 a Xbox One na novou generaci PS5 a Xbox Series X/S. Vlastníci Special Edition nebo Anniversary Edition na konzolích PlayStation 5 a Xbox Series X nebo S získají upgrade nové generace hry zdarma. Ten bude obsahovat rychlejší načítání obrazovek a další vylepšení grafiky. Jde už o třetí generaci konzolí, na které je možné hrát Skyrim.

Achievementy a Trofeje se přenáší

Hráči sběratelé, kteří ve Skyrimu dokončují jednotlivé výzvy, se nemusí bát, že o ně přechodem na Anniversary Edition přijdou. Bethesda potvrdila, že se jakýkoliv postup hrou přenáší do nové verze. Je to skvělá funkce pro celou hru, protože přijít o všechny odemčené achievements a trophies by bylo frustrující. Jedinou výjimku tvoří hráči, kteří upgradují z PS4 verze na PS5 verzi, kde nebudou úspěchy ani trofeje přenosné.

Ve hře je teď možnost rybaření

Jednou z několika funkcí Creation Clubu je režim rybaření, který umožňuje hráči pochytat přes dvacet různých druhů ryb na jídlo, jako trofeje nebo pro domácí akvárium. Několik questových linek pomáhá hráčům seznámit se s novou mechanikou a vede je na krásná místa v krajině Skyrimu, kde se lze věnovat rybolovu. Tuto funkci obdrží majitelé Special Edition zdarma jako aktualizaci.

Skyrim Anniversary Edition Elder Scrolls V Bethesda
zdroj: Bethesda Softworks

Special a Anniversary Edition dostávají Survival Mode

Dalším přírůstkem, který byl připojen o oběma edicím zdarma, je Survival Mode. Nový herní režim byl ke Skyrimu přidán v roce 2017 a nutí hráče k realistickému chování ve hře: musí se obléknout do teplého oblečení, najít úkryt při průzkumu v ledových horách, stejně jako sledovat pravidelný příjem jídla a spánek. Dynamická mechanika přidává hře novou váhu a nutí hráče plánovat každou výpravu nebo přesun. Tento režim je volitelný.

Zahrnuje příběh Saints & Seducers

Možná největším tahákem Skyrim: Anniversary Edition je obsahový balíček Saints & Seducers. Obsahuje novou dějovou linku během dvou hlavních questů, a několik vedlejších úkolů, včetně nových předmětů a nepřátel. V nich je na hráči, aby překazil plány šílenému mágovi, který nechal ztenčit závoje mezi světy natolik, aby mohla prosakovat energie chaosu z Shivering Isles, říše daedrického prince Sheogoratha, a způsobit zkázu. Saints & Seducers je třetí a poslední část Creation Clubu, která je zdarma přidána do Special Edition. Případná další obsahová rozšíření už budou jen pro Anniversary Edition.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.