Jógamatka: podložka na jógu, bez které se neobejdete. Při výběru nenechte nic náhodě

Ať už jógu provozujete doma nebo se chystáte do oblíbeného studia, začněte výběrem správné podložky. Jógamatka je velké téma. A i když se to nezdá, není jedno, na čem budete jógové pozice praktikovat. Na co všechno se při výběru zaměřit, abyste nekoupili zajíce v pytli?

Kterou jógu nejčastěji cvičíte?

Prvním parametrem, který byste si při výběru jógamatky měli ohlídat, je typ jógy, kterému se chcete nejčastěji věnovat. Podíváme se na ty nejčastější. Hot jóga nebo Bikram jóga jsou cvičení, která probíhají v místnostech, kde je vyšší teplota i vlhkost vzduchu. Budete se při nich velmi potit. Tady je určitě na místě pořídit si podložku protiskluzovou. Zajistí, že se v žádné pozici nebudete cítit nejistě. To platí i v případě, že se i při běžném pohybu často zapotíte.

Pokud dáváte přednost pomalejšímu cvičení s důrazem na delší setrvávání v jednotlivých pozicích, jako je Jin jóga nebo Hatha jóga, je potřeba, aby se vaše klouby cítily komfortně. V tomhle případě sáhněte po silnější podložce, která kloubům udělá dobře při jakýchkoli ásánách. Měla by mít minimálně 6 mm. 

Dynamičtější styly jógy, jako je Vinyasa jóga nebo Power jóga, hravě zvládnete s tenčí neklouzavou jógamatkou, která dobře saje a dá se ideálně prát v pračce. A teď přejděme k výběru materiálu.

PVC, korek, guma nebo juta?

Začneme u PVC, neboť jde o univerzální materiál, snadný na údržbu, poměrně odolný, za příznivou cenu. Nevýhodou je jeho menší výdrž a není vhodný na dynamické lekce. 

Korek je v první řadě šetrný k přírodě. Pokud jste příznivci ochrany planety, je korek fajn volbou, i když vás to bude stát něco navíc. Pochází z obnovitelných zdrojů a je přirozeně antimikrobiální. Je také velmi příjemný na dotek a i v obtížnějších ásánách vás bezpečně podrží. 

Pokud vám nevadí drsnější povrch, můžete zvolit jutu. Je vyrobena čistě z přírodních materiálů a její spodní vrstvu tvoří guma. Podložka vás tedy pevně podrží na zemi. Nevýhodou je její vyšší hmotnost (na přenášení) a není vhodná na dynamické lekce. Pro časté přenášení to nebude to pravé ořechové.

A konečně guma je materiál skvělý zejména na dynamické lekce. Snadno se udržuje, perfektně drží, ani se nehne. Dá se sehnat i gumová jógamatka čistě ekologická, pro zastánce ekologie.

jógamatka
Jógamatka. Zdroj: pxhere.com

Délka versus výška

Většina podložek má takové rozměry, že na nich zacvičí každý. Pokud ale patříte k lidem vyššího vzrůstu, v tomhle případě nad 180 cm, poohlédněte se po delší podložce. Specializované obchody mají tuto kategorii zvlášť. Většinou označenou jako XL. Tohle není nic obtížného.

Jógamatka na cesty

Pokud s podložkou často cestujete, bude vás zajímat i její váha. Ono se každé kilo pěkně pronese. V kategorii cestovní podložky najdete přesně takové, které vás svou hmotností nebudou při cestování obtěžovat. Spodní vrstvu většinou tvoří přírodní kaučuk. Určitě se pak budou hodit popruhy nebo speciální vak na jógamatku. Nezapomeňte na to.

Síla podložky

Síla podložky je velké téma. Záleží nejen na druhu jógy, kterou provozujete, ale i na vašem zdravotním a fyzickém stavu. Jak jsou na tom vaše klouby, kolik pohodlí při cvičení potřebujete. Na specializovaných místech najdete filtry, které obsahují výpis jednotlivých požadavků a případné fyzické dispozice. Ty vám pomohou zvolit přesný typ podložky pro vás na míru. Pokročilejší jogíni určitě ocení nízké podložky pro větší propojenost se zemí. Naopak pokud vás bolí klouby, vyplatí se koukat po tloušťce nad 6 mm. Taková podložka bude samozřejmě těžší na přenášení.

Vzhled a cena

No a pochopitelně i na vzhledu záleží, neboť symbolizuje váš vkus, styl a může vás dokonce pozitivně motivovat k pohybu i k dalšímu praktikování na vyšší úrovni. Existuje mnoho designů a rozhodně je z čeho vybírat. Ale pozor! Výběr vzoru i barvy má vliv na vaši psychiku. Např. obrazce mandal harmonizují čakry a příznivě působí na naši psychickou pohodu. To může být u jógy velmi zásadní. Co se týče barev, modrá a zelená jsou ideální pro uklidňující lekce, červená se naopak hodí pro ty dynamické.

Cenové rozpětí jógamatek je poměrně velké. Pokud to s jógou myslíte vážně, jistě si rádi připlatíte za kvalitu i za větší odolnost. Nejlevnější materiál je PVC. Můžete brát ovšem jógamatku i jako bytový doplněk, který ozvláštní váš interiér a zdůrazní třeba vaši vášeň pro udržitelný životní styl. V tomto případě budete muset sáhnout hlouběji do kapsy, ale výsledek bude stát za to.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.