Med ze smrkových výhonků je plný vitamínu C. Pomůže na rýmu i kašel

Kdo by to byl řekl, že jsou mladé smrkové výhonky skvělá poživatina. Tohle jehličí je zdravé a plné vitamínu C. Smrkové výhonky měkké, takže se dají bez problému žvýkat a konzumovat jako jedna z ingrediencí v salátu nebo dresinku. Nejčastěji se z nich vyrábí sirup, ale jejich charakteristickou chuť lze zachovat také ve formě medu. Sbírají se pouze mladé zelené výhonky, maximálně do velikosti 5 cm, a to od dubna do června.

Ingredience na 2 skleničky medu

  • 500 g smrkových výhonků
  • 500 ml vody
  • 500 g cukru
  • 1 citrón
  • 1 lžička kyseliny citrónové
Recepty: smrkové výhonky jako základ pro výrobu hustého medu
zdroj: pixabay.com

Postup

Smrkové výhonky propláchněte a očistěte. Poté je zalijte vodou a nechte povařit na mírném plameni zhruba 20-30 minut, až se z nich začne uvolňovat silice. Odstavte nádobu z plotny a přidejte citrón, nakrájený na plátky. Poté nechte louhovat celých 24 hodin. Během této doby občas obsah promíchejte a propíchněte citrón vidličkou.

Druhý den vodu z výhonků sceďte do jiné nádoby a smrkové výhonky spolu s citrónem pořádně vyždímejte. Přidejte k nim cukr a na nízkém plameni tekutinu velmi pomalu svařujte, dokud nevznikne hustá medová hmota, která se táhne. Koncem vaření přidejte ještě kyselinu citrónovou kvůli lepší konzervaci. Výsledná konzistence je něco mezi medem a džemem, ale po vychladnutí med ještě ztuhne. Ještě horký ho nalijte do připravených suchých skleniček, které uzavřete a postavte na několik hodin dnem vzhůru. Skladujte je v lednici, kde vydrží opravdu dlouho.

Recepty: smrkové výhonky jako základ pro výrobu hustého medu
zdroj: labeta.cz

Další varianty

Samozřejmě můžete připravit medu větší množství, stačí zdvojnásobit všechny použité suroviny. Množství cukru je nutné kvůli hustotě. Pokud použijete chemicky neošetřený citrón, můžete ho dát k výhonkům i s kůrou. Počítejte ale s tím, že dodá medu trochu hořké chuti.

Recepty: smrkové výhonky jako základ pro výrobu hustého medu
zdroj: pinterest.com

Podobné články

Nejoblíbenější

Megalodon: mytický vrcholný predátor mohl sežrat cokoli, co se mu dostalo do cesty

Gigantický vrcholný predátor v oceánu neměl soupeře. Co bylo příčinou jeho vyhynutí, když byl megalodon tak vysoko v potravním řetězci?

Římané budovali sochy svého největšího nepřítele. Co je k tomu vedlo?

Význam sochy dnes chápeme trochu jinak, zatímco Římané je považovali za symbol síly impéria. Ale proč zvěčňovat nepřítele?

Žralok jako hrozba. Jaká je šance, že vás napadne? Co dělat, když se to stane?

Žralok je na vrcholu potravního řetězce. Řídí se instinkty, ale někdy dělá chyby. Jaká je šance, že zaútočí? Jak se zachovat?