Samovyšetření. Jak nám tělo může napovědět, které orgány nejsou v pořádku

Do zrcadla se díváme každý den. Ale přiznejme si otevřeně, kdy jste se na své tělo podívali opravdu pozorně a zblízka? Kdy jste zaměřili svou pozornost k tomu, co vám chce tělo sdělit? Samovyšetření zvládnete klidně i pouhým detailním prohlížením.

Naše oči, jazyk, rty, stejně jako třeba otoky na kotnících umí totiž jasně říci, co je v nepořádku. Obzvláště, pokud je tento stav dlouhodobý. Jak tedy poznáme, které orgány potřebují naši pozornost a péči, a jak se nám to snaží dát najevo? Pojďme si udělat malou zimní revizi.

Ledviny a naše oči

Začněme u ledvin. Proč? Z pohledu tradiční čínské medicíny jsou právě ledviny nejdůležitějším orgánem. Jsou zdrojem energie čchi, prenatální, což představuje naši genetiku po předcích, a dále postnatální, to je ta, kterou si vytváříme, hospodaříme s ní během našeho života. Tam si zkrátka tělo sahá, když už nemá odkud jinak brát.

Ledviny jsou párový orgán, kterému odpovídají oči a uši. Tmavé kruhy pod očima nás tak poměrně spolehlivě upozorňují na to, že přijímáme příliš mnoho soli v potravě. Může také naznačovat, že málo pijeme a že nám ve stravě chybí důležité antioxidanty a železo. Váčky pod očima znamenají zadržování vody v těle, které má na svědomí zánět dutin, infekce močového ústrojí nebo onemocnění ledvin jako takových. Pokud se vám dělají třeba pupínky v oblasti očí, naznačují vám usazování tuku a hlenu v ledvinách. Žluté bělmo je typickým příznakem žloutenky. Většina lidí zná žloutenku infekční, méně se ale ví, že může být způsobena i např. jaterní cirhózou nebo nádorem žlučových cest. 

Problémy s játry odhalí kůže i zápach z úst

Játra jsou dalším veledůležitým orgánem. Mají za úkol filtrovat krev. Zbavují tělo toxinů a cizorodých látek. Když nepracují, jak mají, projevuje se to na těle mnoha způsoby. Třeba nepřirozeně žlutým zbarvením kůže (stejně jako oční bělmo). Kůže sama o sobě o játrech hovoří i v jiných souvislostech. Na onemocnění nebo přetížení jater upozorňuje například tím, že se začne ztenčovat, je šupinatá a svědí. Děje se to vlivem hromadění toxinů v těle, kterých se játra nejsou schopná zbavit.

Mohou se nám na kůži objevit i hnědé skvrny (lidově řečeno jaterní skvrny). Když nám nefungují játra, projeví se to také na oběhovém systému. Na kůži se proto pak zvýrazňují žilky, ale také objevují nevysvětlitelné modřiny. Projevem nezdravě fungujících jater jsou i křečové žíly nebo hemoroidy. Důležitou funkcí jater je produkce žluči. Produkují-li játra žluči moc, projeví se to hořkou pachutí v ústech a zápachem z úst.

Žaludek se projeví na nose a rtech

Na obličeji odpovídá žaludku oblast od horního rtu ke špičce nosu. Když máte špičku nosu často červenou, máte pravděpodobně podrážděný žaludek. Zduřelým rtem nám tělo chce naznačit špatnou funkci žaludku. Popraskané koutky rtů zase signalizují potíže se zažíváním i špatnou funkci dvanácterníku. Určitě vám v takovém případě pomůže detox a příjem tzv. zásadnitých jídel. Je třeba se odkyselit.

Stav plic se odráží na tvářích, ale i kotnících

V jakém stavu máme plíce nám mohou naznačit například tváře. Pupínky v této oblasti jsou způsobené hlenovými usazeninami na dýchacím ústrojí. Naopak oblast okolo nosních dírek k nám promlouvá, jak jsou na tom naše průdušky.

Funkci plic ovlivňuje také okysličování oběhového systému. Pokud není oběhový systém dostatečně okysličován, tělo slábne a spolu s ním i srdeční činnost. Když následkem toho srdce nedodá dostatečné množství krve do jater a ledvin, dojde v těle ke hromadění toxinů a tekutin. A co je výsledkem? Otoky. Nejčastějším projevem jsou otoky v oblasti kotníků. Že nejde o běžné otoky z bot apod. poznáte, že se dostaví i další příznaky jako dušnost nebo kašel.

Jen pro zajímavost: plíce se čistí podle biologických hodin mezi třetí a pátou hodinou ranní. Kuřáci se tak velmi často touto dobou budí, stejně jako ti, kteří mají tento orgán v nerovnováze. Z nedostatku kyslíku v krvi mohou také zmodrat rty, nehtová lůžka nebo dásně.

Co říci závěrem? Tohle byla jen malinká sonda v rámci samovyšetření, které jsme schopni si udělat. Tělo může být poměrně přesným kompasem v případě, že nám jeho zdravotní stav není lhostejný. Pokud se naučíme jeho potřeby vnímat skrze jazyk, kterým k nám promlouvá, můžeme žít více v rovnováze a prožívat tak zdravý a kvalitní život. Pokud to přitáhlo vaši pozornost, zkoumejte si další příznaky i jejich příčiny.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.