James Bond: data, čísla a zajímavosti. Kolikrát na něj ve filmech stříleli?

První knížka o dobrodružstvích agenta Jejího veličenstva vyšla v roce 1953. První filmová adaptace Casino Royale vznikla hned o rok později, ale teprve v roce 1962 nastupuje Sean Connery. Snímek Dr. No předznamenal podobu celé franšízy a uvolněný styl instantních „dobrodružství“ na dekády dopředu. James Bond se stal filmovou ikonou, včetně nezbytných vychytávek, luxusních vozů a neméně luxusních kočiček, bond-girl. Ve velkém tuhle hračkománii nastartoval až Goldfinger (1964).

Odkud se vzalo jméno James Bond

Autor předlohy, Ian Fleming, si jméno pro fenomenálního agenta vypůjčil od svého přítele. Ten byl venkovským lékařem a vášnivým ornitologem, autorem knihy Birds of the West Indies (1936). A kódové označení 007? Matematik z 16. století, John Dee, který byl ve své době poradcem královny Alžběty I., Veličenstvu pomáhal i se šifrováním diplomatické pošty. Jeho neobyčejný životopis rozebírá publikace The Arch Conjuror of England: John Dee. Cifra 007 označovala dopisy, které byly určeny pouze královně, tedy For yours eyes only.

New Musical Express (NME) uvádí, že Ian Fleming trpěl hoplofóbií, což je panický strach ze zbraní. I proto se stalo akční téma součástí jeho vlastní terapie. Na papíře totiž zbraně nekoušou, a to včetně Walther PPK, druhé nejoblíbenější zbraně Jamese Bonda. Zprvu totiž agent nosil kapesní Berettu 418, kterou filmoví kritici označili za příliš zženštilou. Dokážete si to představit dnes? Autor kouřil až 70 doutníčků denně, což se promítlo i do postavy agenta 007. Od Dnes neumírej (2002) už je ale Bond nekuřákem.

Podvody, trapasy a problémy s natáčením

Nepřekonatelný Sean Connery trpěl na řídnutí vlasů, lesklé kolečko měl na hlavě už od 21 let. Ve všech svých rolích zpravodajce má na hlavě příčesek, což není zrovna fér. Pořád je to ale lepší, než George Lazenby, který si chtěl tuhle roli střihnout tak silně, že si životopis obohatil spoustou filmů, ve kterých ve skutečnosti nehrál nebo rovnou neexistovaly. Přišlo se na to, až když byl vybrán. Lazenby byl přitom „nejmladším“ Bondem, odehrál ho ve svých třiceti. Zajímavosti kolem James Bonda uvádí portál NME.

James Bond 007 Sean Connery
zdroj: Metro-Goldwyn-Mayer / Eon Productions

Nejstarším Bondem byl Roger Moore, který roli ztvárnil v osmapadesáti. Podle knižní předlohy se James Bond stal agentem v 38 letech. Cinemablend uvádí, že měl Moore dokonalý kočičí krok, jeho chůze prakticky nebyla v záznamu slyšet. Proto musel být zvuk jeho kroků doplněn dodatečně.

Trapasy stíhaly i produkci filmu Goldfinger. Až příliš pozdě se ukázalo, že „padoucha“, ztvárněného německým hercem Gertem Fröbem, bude třeba předabovat. Neuměl ani slovo anglicky. Druhý problém? Fröbe byl za války dost aktivním nacistou, takže tahle bondovka měla v Izraeli zákaz promítání.

Do roku 1994 byly všechny bondovky daleko větší sci-fi, protože až do té doby britská vláda nikdy oficiálně nepřiznala existenci oddělení MI-6, tedy zahraniční rozvědky. Ale ano, opravdu existuje, od roku 1909. Další zajímavostí je fakt, že jediná bondovka, ve které nelétá vrtulník, je Muž se zlatou zbraní. Padouši, kterým jde Bond po krku, prostě milují helikoptéry.

Ženy by se mu měly vyhýbat

Tři čtvrtiny ze 44 žen, se kterými se James Bond ve svých filmech potká, mají za úkol ho zabít. Ať už se s ním vyspí nebo ne, v 90 % případů dopadnou špatně. Bond nemá z oceli jen nervy, ale i močák. Dohromady jsme ho viděli vypít 114 drinků, kde je kromě obligátního martini s vodkou i 35 šampaňských a 1 pivo. Co bude agent pít, až s rolí skončí Daniel Craig, na to si budeme muset počkat.

Nejkrvavější bondovka je jednoznačně Goldenye (1995). Pierce Brosnan v ní odpravil 47 lidí, což už je pořádný masakr. Zapálený fanoušek jménem Gordon Stanger si dal tu práci, že všechna úmrtí spočítal. Od startu série až po Skyfall (2012) filmy zachytily celkem 1299 smrtí. Agent 007 přitom osobně zlikvidoval za tuhle éru 352 padouchů. Zajímavostí je, že v roce 1982 byl instruktorem „zápasnických“ scén Steven Seagal. Typické pro Bonda je ale hlavně jeho neprůstřelné štěstí. Přežil 130 zákeřných úkladů o svůj život a dohromady na něj bylo vypáleno 4662 ran.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.