Star Wars: Vzestup Skywalkera odhalil žlutý světelný meč Rey příliš pozdě

Na samém konci Star Wars: Vzestup Skywalkera vidíme Rey, jak na Tatooine aktivuje nový žlutý světelný meč. I když ve frančíze Star Wars není novinkou, pro filmovou ságu je tato unikátní barva premiérou. Významný moment ale přišel příliš pozdě, než aby měl potřebný dopad. Režisér J. J. Abrams a jeho spolu-spisovatel scénáře Chris Terrio představili velmi rozporuplný závěr posledního dílu devítidílné ságy, který se v návaznosti na podobně kontroverzní The Last Jedi z roku 2017 snažil dát dohromady naštvané fanoušky. Prvky příběhu a výběr postav měly ale zcela opačný účinek.

Až příliš věcí se nepovedlo

Spousta velkých momentů diváky rozdělilo, včetně pochybného návratu císaře Palpatina – který byl navíc potvrzený jako klon. Podobně rozporuplné je vykoupení a smrt Kylo Rena nebo úplný závěr, kdy Rey „přijala“ jméno Skywalker. Kromě toho tu hrdinka ukáže svojí novou zbraň. Po pohřbení světelných mečů Luka a Leiy v Larsově usedlosti Rey odhaluje nový světelný meč, který má žlutou barvu. To je odklon od tradiční modré a zelené, která se objevuje ve všech filmech Star Wars. Myšlenkou celé scény a samotného žlutého meče je poukázat na budoucnost Rey, která představuje novou zářivou naději pro galaxii. Jenže stejně jako u většiny nápadů ve Vzestupu Skywalkera, provedení trochu pokulhává.

Star Wars: Vzestup Skywalkera odhalil žlutý světelný meč Rey příliš pozdě
zdroj: Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studio Motion Pictures

Nedomyšlený nápad

Hlavním problémem je načasování. Moment je záměrně až na samém konci filmu, kde bezpochyby pomáhá upevnit hrdinský okamžik Rey a závěr její cesty sequelovou trilogií. Ale přestože by se mohli fanoušci ponořit do úvah, co nová žlutá čepel znamená pro univerzum Star Wars, v tuto chvíli to zkrátka nemá žádný velký význam. Se samotnou Rey má novinka pramálo společného. Diváci ji nikdy neviděli zbraň použít, pokud se nestanou skutečností Star Wars 10. Z tábora Disney přitom přicházejí zprávy, že se budou další filmy odehrávat ještě před prequelovou trilogií George Lucase.

Scéna se tak podobá situaci ze superhrdinského žánru, kdy dostane hrdina svůj ikonický kostým na konci svého origin filmu a z původního snímku se stává sequel. To je možná v pořádku, pokud se jedná o úvodní snímek, který čeká několik pokračování. Rozhodně to ale nesedí, když jde o úplný konec.

Star Wars: Vzestup Skywalkera odhalil žlutý světelný meč Rey příliš pozdě
zdroj: Lucasfilm Ltd. / Walt Disney Studio Motion Pictures

Co mělo být jinak?

Absence použití žlutého světelného meče ve Star Wars: Vzestup Skywalkera okrádá fanoušky o možnost vidět jej v akci. Zároveň tak snímek připravil Rey o šanci na vytvoření své vlastní identity. Když byl světelný meč v Poslední z Jediů zničen, měl Vzestup Skywalkera dokonalou příležitost nechat tuto část minulosti zemřít a umožnit Rey postavit si novou zbraň. Připomínalo by to moment, kdy Luke získal zelený meč v Návratu Jediho a dávalo mnohem větší smysl, než návrat Rey k modrému meči Skywalkerů z rukou Leyi. Odhalení žlutého světelného meče mohlo být provedeno daleko přirozeněji – Rey ho mohla mít při tréninku na počátku filmu nebo se dalo přímo ukázat, jak si zbraň po vzoru řádu Jedi staví.

Představení žlutého meče daleko dříve by znamenalo, že k němu najdou diváci větší spojení, stal by se charakteristikou Rey a součástí její osobnosti. Scéna s odhalením v samotném závěru tak vyšla zcela naprázdno. Přijetí jména Skywalkera má stejný účinek a přes zbytečný tlak tvůrců nemá žádný dopad. Spousta fanoušků má na promarněný potenciál jednoduchou odpověď: Disney. Tak jako tak, použití žlutého meče v boji by znamenalo daleko více jak pro diváky, tak pro hrdinku samotnou.

Podobné články

Nejoblíbenější

Titan: co se stane s lidským tělem během imploze?

Ponor k vraku Titanicu skončil katastrofou. Titan implodoval a všichni na palubě zemřeli. Co se stane, když dojde k implozi?

Když se Japonsko pokusilo bombardovat USA vodíkovými balóny

Během 2. světové války sáhlo Japonsko k neotřelému nápadu. Přibližně 9300 balónů s výbušninami bylo unášeno k americkým břehům.

Největší masožravý dinosaurus v Evropě byl nalezen na Isle of Wight

Desetimetrový dvounohý predátor s krokodýlí hlavou je dosud největší masožravý dinosaurus, nalezený na území Evropy.